TÜRK DÜNYASI

İşgalci Ruslar Kırım’da Kırım Tatarlarının Evlerine Baskınlar Düzenliyor

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci güçler Kırım Tatarlarının evlerine baskınlar düzenliyor.

Kırım Dayanışması Grubu’nun bildirdiğine göre, Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde başlayan aramalar devam ediyor.
Evlerine baskın düzenlenen Kırım Tatarları:

  1. Seydamet Mustafayev – Kırım Dayanışması Grubu aktivisti, Grani.ru internet sitesinin muhabiri, Kırım’da yapılan (Bahçesaray, Ceyhan kasabası (7. Mikrorayon), Yaşlık sokağı, 17)
  2. Sükri Seytumerov- tarihçi, Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkı Anıt Koruma Dairesi eski başkanı (Bahçesaray, Basenko sokağı)
  3. Seytumer Seytumerov – 34 yaşında. Şükri Seytumerov’un oğlu, tarihçi, evli ve 1 çocuk babası (Bahçesaray, Basenko sokağı)
  4. Rüstem Seytmemetov (Bahçesaray, Roza Lüksemburg sokağı, 37)
  5. Amet Süleymanov –Kırım Dayanışması Grubu aktivisti (Bahçesaray, İstoriçeskiy sokağı)
  6. Ayder Süleymanov (Bahçesaray Bölgesi, Zalanköy (Holmovka) köyü.

Seydamet Mustafayev’in evinde yapılan aramanın sona erdiği bildirilirken, arama sırasında Seydamet Mustafayev’in evde olmadığı, onun yerine yaşlı babası Enver Mustafayev’in işgalcilerce alıkonulduğu öğrenildi.

Ayrıca evlerindeki aramalardan sonra Seytumer Seytumerov ve Rüstem Seytmemetov’un da alıkonulduğu bildirildi.
Daha sonra bir Kırım Tatarının evine daha baskın düzenlendiği öğrenildi. Kırım Dayanışması Grubunun eski aktivisti Seytumer Seytumerov, Kıyiv’de ikamet ediyor ve ATR televizyonunda çalışıyor.

Evine baskın düzenlenen Amet Süleymanov’un kalp hastası olduğu, eşinin de hamile olduğu öğrenildi. İşgalci güçlerin, arama sırasında Amet Süleymanov’un üç çocuğunun evden çıkarılmasına izin vermediği belirtilirken, küçük çocuğunun da yüksek ateşle yattığı kaydedildi.

Amet Süleymanov’un evinde yapılan aramadan sonra Süleymanov’un çalıştığı mağazaya arama yapmak üzere götürüldüğü bildirilirken, Süleymanovun arama protokolünü imzalamadığı, kendisi ve ağabeyi Ayder Süleymanov’un cep telefonlarına el konulduğu belirtildi. Avukat Nazim Şeyhmambetov, Ayder Süleymanov’un evinde aramanın ev sahipleri olmadan yapıldığını kaydederken, bu sebepten işgalci güçlerin o eve herhangi bir şeyi gizlice bırakıp bırakmadığını ya da bir şey çalıp çalmadığını şu an tespit etmenin zor olduğunu ifade etti.