TÜRK DÜNYASI

İşgalci Ruslar, Kırım Tatar Siyasi Tutsaklara Domuz Etli Yemekler Vermeye Devam Ediyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde tutukladığı 2. Bahçesaray Grubuna, duruşmalar öncesi domuz etli yemekler verilmeye devam ediyor.

Siyasi tutsak Server Mustafayev’in avukatı Lilya Gemeci, “Duruşma günü yemeleri için hala aynı gıdaları vermeye devam ediyorlar; bisküvi, çay, sebze türlüsü ve domuz etli pate. Bugün duruşma arasında müvekkilim Server Mustafayev sadece çay içebildi, bisküvi yiyemedi çünkü o da küflüydü. Türlü de yiyemedi çünkü konserve olarak veriliyor ve açacak sadece tutukevinde veriliyor. Siyasi tutsaklar yaklaşık olarak sabah saat 8.00’de tutukevinden çıkarıldı… Geri tutukevine getirildikleri zaman akşam yemeği zamanı geçmiş oluyor… Bugün tutsakların insanlık dışı muamele gördükleri ile ilgili başvuru dilekçesi verildi. Aslında onlara karşı yapılanlar bir işkence. Onlar iki gün boyunca normal yemek yiyemiyorlar. Hakim ise buna hiçbir tepki göstermedi.” diye anlattı.

Daha önce Nazim Şeyhmambetov’un avukatı Kırım Tatar siyasi tutsaklarına domuz etli yemeklerin verildiğini ve Rus cezaevi temsilcilerinin avukatın verdiği şikayet dilekçesine karşı herhangi bir yorum yapmadığını bildirmişti.

QHA