BALKANLARGÜNCEL

İlhan Küçük, “AB’nin Batı Balkanlar’a Genişlemesi Bulgaristan İçin Stratejik Çıkardır”

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa’yı Yenile Partisi Eş Başkanı İlhan Küçük, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın AB ile üyelik müzakereleri üzerindeki vetosunu kaldıracağı yönündeki iddialarla ilgili, “İktidardaki dört partinin homojen olmayan bir görüşü var. Öte yandan Başbakan ve ekibi ile Dışişleri Bakanlığı arasında görüş ayrılıkları yaşandı. Ve bu sadece Sofya’dan değil, Brüksel’den de görülebilir bir şey” diye kaydetti. Küçük, “Net bir pozisyonumuz olmadığı açık. Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’nın kültürel ve tarihi bağlarının çok güçlü olduğunu iddia edersek, gelecekte de böyle olmasını sağlamalıyız” dedi.

AP Milletvekili, “Hem Bulgaristan hem de Kuzey Makedonya vatandaşlarının yaşadıkları ortamda kendilerini yeterince iyi hissetmelerini sağlamamız gerekiyor. Bulgaristan, başarılı olması ve müzakere yapmaktan korkmaması gereken bir dış politika izlemelidir. 15 yıldır AB’nin bir parçasıyız, korkacak bir şeyimiz yok” diye ekledi.

Küçük, “Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarını AB nezdinde savunma potansiyeline sahibiz” dedi.

AP Milletvekilinin ifadesine göre, Bulgaristan Avrupa Komisyonu tarafından halihazırda verilenlerden daha iyi garantiler almayacak. Küçük, “İstediğimiz her şey, Bulgaristan şartları, yol haritası ve bunların uygulanması müzakere çerçevesine yazılacak” diye açıklık getirdi.

AP Milletvekili, “Bu Bulgaristan’a rağmen olmayacak, bu Bulgaristan ile birlikte olacak” dedi.

Küçük, “Pragmatik siyasete dönmek çok önemli. Çok beğendiğimiz bu Prespa Anlaşması’nı örnek alalım. İlk hükümetler arası konferans başlamadan önce ayrıntılı bir şekilde yazılsın, biz ise ne yapıyoruz?” diye açıklık getirdi.

AP Milletvekilinin ifadesine göre, Kuzey Makedonya sorunu ancak pragmatik bir bakış açısıyla çözülebilir. Küçük, “Birçok kişi bu konu sayesinde etkileyici biyografilere sahip oldu. Şimdi bunun zamanı değil” dedi.

AP Milletvekili, Sofya ve Üsküp tarafından onaylanacak bir çözüm bulunması çağrısında bulundu. Politikacıların arkasında durması gereken güçlü bir toplumsal anlatı olması gerektiğini söyledi.

Küçük, bugün istifa etmesi beklenen Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska’ya gelince, Kuzey Makedonya konusunda iyi niyetle çalışmaya başladığını, ancak önünde beliren engellerle karşılaştığını söyledi.

Genç siyasetçi, “HÖH’ün pozisyonu, AB’nin Batı Balkanlar’a genişlemesi yönünde her zaman açık olmuştur. Bu Bulgaristan için stratejik bir çıkardır” dedi.

Koalisyonun dağılmasıyla ilgili olarak AP Milletvekili şunları söyledi: “Bakın Başbakanın reytingi nasıl düşüyor, bakın hükümetin reytingi nasıl düşüyor. Aynı şekilde Boyko Borisov’un reytingi de 10 yıl iktidarda olduğu dönemde düştü. Ukrayna söz konusu olduğunda bu kadar bulanık bir görünüme sahip olamayız. Bulgaristan’daki iş dünyası konusunda bu kadar bulanık bir görünüme sahip olamayız” diye vurguladı.

“HÖH seçimlere her zaman hazırdır. Seçimler demokrasidir” diyen Küçük, “Geçen yıl birilerinin iktidara gelmesi için üç kez sandık başına gitmiştik. Şimdi ise onlar, seçim olmaması gerektiğini söylüyorlar” diye ekledi.

 

/kircaalihaber