EĞİTİMGENEL

İktidar Açtığı Yeni Üniversiteler İçin Uzman Görüşü Almıyor

Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi (MANU) eski başkanı ve ülkenin önde gelen akademisyenlerden olan Prof.Dr. Vlado Kambovski, iktidarı yeni devlet üniversitelerini açma konusunda eleştirdi. Kambovski gazetecilere yaptığı açıklamada ‘’Eğitim Bakanlığı her proje için MANU’ya fikir ve görüş sorma zorunluluğundadır, ama ne yazık ki bu gerçekleşmiş değildir. Eğitim alanı canlı bir madde gibidir ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamalıdır, ayrıca yapılan değişiklikler Avrupa ve dünya standartlarını yakalama hedefinde olmalı’’ dedi.

                Kambovsi ayrıca ‘’Yüksekoğretim veya bilim alanında yeni bir devlet kurumunun açılması girişimi mutlaka bilim ve uzmanların görüşü alındıktan sonra yapılmalıdır’’ dedi.

                İktidarın yeni devlet üniversiteleri açma fikri başta muhalefet cephesi olmak üzere birçok bilim ve eğitim uzmanı tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Yeni açılacak üniversiteler ile ilgili en büyük eleştiri, sözkonusu üniversitelere iktidara yakın kişilerin öğretim görevlisi olarak alınması ve böylece bu kurumların eğitim kurumundan öte siyasi kurumlar olarak kullanılacağı hususudur.

Follow by Email
WhatsApp