İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDA GİDER AYAK 600 KİŞİ HUKUKSUZ VE USÜLSÜZ İŞE ALINDI

Dün gece ülkedeki en büyük 4 siyasi parti lideri siyasi krize son verecek erken parlamento seçim tarihini belirledikleri anlaşmaya imza atmalarının ardından siyasi kulisler hareketlendi. Anlaşmaya göre 2 Eylül tarihinde ülkeyi seçime götürecek ”seçim hükümeti” göreve başlayacak. Sözkonusu hükümetin İç İşleri ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanları muhalefetin belirlediği kişiler olacaktır. Tam da bu değişim arifesinde bugün İçişleri Bakanlığından skandal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu. Yarın göreve başlaması öngörülen muhalefetin belirleyeceği yeni İçişleri Bakanının koltuğa oturması beklenmeden keyfi bir kararla 600 kişi bakanlık bünyesinde işe alınmış oldu. Yangından mal kaçırırcasına verilen bu karar dün akşam siyasi parti liderlerinin imzaladıkları anlaşma ve yabancı diplomatların pozitif demeçlerine ciddi bir gölge düşürmüş durumda.
Bakanlık kaynaklarından gelen haberlere göre 600 yeni personelin işe alınması konusunda son derece aceleci davranıldığı, adaylarin seçiminde hiçbir şart ve koşul gözetilmediği sadece parti (iktidar Vmro-Dpmne) üyeliğine bakıldığı belirtiliyor. Konuyu ilginç kılan bir diğer gerçek de daha önceden bakanlığa alınan personelin eğitimini hala tamamlamamış olmasıdır. Dolayısıyla bugün işe alınma kararı verilen 600 kişinin göreve başlaması çok ileri bir tarihte mümkün olacaktır.
Bu konu hakkında geçen ay iktidar Vmro-Dpmne partisinin teşkilatlarında işe girecek kişilerin listesinin yapıldığı dedikoduları kamuoyuna yansımıştı.
İşe alınacak personelin en büyük bölümünün (435 kişi) başkent Üsküp’te görevlendirikeceği, kalan sayının ise ülke genelindeki şehirlere dağıtılmış olacak.