GÜNCELSİYASET

Hüsrev Emin: MATÜSİTEB Türkiye’ye Yaptırım İddialarına Tepkili

Birçok medyada yer alan haberlerde iddia edilene göre ülkemiz Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümetinin, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs açıklarındaki Serbest Ticaret Bölgesinde doğal gaz araması yapmak için iki sondaj gemisinin çalışmalar yapmasına karşılık Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlara dahil olduğu bilgisi yer almaktadır.

Doğru olması durumunda bu iddianın Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında uzun ortak geçmişe dayanan iyi ilişkilerin zedelenmesine ve zarar görmesine yönelik bir hareket olduğunun altını çiziyoruz. Ortak tarih, kültür ve sosyal ilişkilere dayanan dost ve kardeşliğe gölge düşürme niteliği taşıyan bu adımın, bir ülkenin içişlerine karışma özelliği olduğunu da vurgulamaktayız.

Kuzey Makedonya’da yaşayan; her daim sadık, entegre olmuş ve ülkedeki birlikte yaşama ayak uydurmuş Türk toplumunu derinden rahatsız eden bu hareketle ilgili Hükümetin net bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun sivil toplum alanındaki en büyük kuruluşu olan MATÜSİTEB olarak da bu durumun takipçisi olacağımızı ve gerekli gayretleri göstereceğimizi bildiriyoruz.

Hüsrev EMİN
Genel Başkan