GÜNCEL

Hükümet Radikal Kararlar Almaya Hazırlanıyor: Hareket Kısıtlaması Geliyor

Yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski tarafından 30 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiği açıklanan Kuzey Makedonya’da tedbirler artırılmaya devam ediyor.

Kuzey Makedonya hükûmeti, Sağlık Bakanlığına bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonundan hareket kısıtlaması dahil olmak üzere koronavirüsün yayılmasını önlemek için ek tedbirler önerisi hazırlamasını talep etti.

Ülkedeki Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonundan talep edilen öneriler arasında, Kuzey Makedonya genelinde gün ve gece hareket yasağı ve kısıtlaması, toplu taşıma düzenlemesi, vardiyalı iş gibi tedbir önerilerinin ilk hükûmet oturumunda sunulması gerekiyor. Sağlık Bakanı Venko Filipçe tarafından belirlenecek iki epidemiyolog, önerilen önlemleri ve tavsiyeleri ayrıntılı olarak anlatmak üzere hükûmet oturumuna katılacak.

OPERASYONEL PLAN GELİŞTİRME GÖREVİ

İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Kuzey Makedonya Ordusu, hükûmet tarafından koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla en katı kısıtlayıcı önlemlerin uygulanması için ayrıntılı bir operasyonel plan geliştirmekle görevlendirildi.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Kuzey Makedonya Ordusu’nun yetkileri kapsamında, hükûmet tarafından şimdiye dek alınan tedbirlerin ve tavsiyelerin derhal uygulanması gerektiği belirtildi.