SİYASET

Hükümet ”Güvensizlik” Önergesini Başarıyla Geçti

Vmro-Dpmne tarafından Makedonya Meclisine sunulan Hükümete güvnesizlik oylaması dün gün boyu Mecliste görüşüldü. Önergeyi sunan Vmro-Dpmne milletvekillerinin gerekçelelerine başta Başbakan Zoran Zaev ve Bakanlar olmak üzere, iktidar kanadındaki milletvekilleri cevap verdiler.

Oturuma damga vuran diyalog ise eski Başbakan Nikola Gruevski ve Başbakan Zoran Zaev arasında geçti. Gruevski Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada eski hükümetin ekonomik politikalarını anlattı ve yeni hükümetin devlete zararlı çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Gruevski konuşmasında Başbakan Zaev’i görevinden istifa etmesi çağrısını da yaptı. Gruevski’nin konuşmasının ardından cevap hakkını kullanan Zaev ”Gruevski sen artık eskide kaldın” dedi ve eski iktidarın çalışmalarını eleştirdi.

Gece yarısına oylama öncesinde tekrardan konuşma yapan Başbakan Zaev ”Hükümet kurulduğunda verdiğimiz sözleri tutmaya devam ediyoruz. Herkesten yapıcılık beklemekteyiz. Makedonya son derece kritik bir dönemden geçmekte ve inancımız bu süreci başarı ile bütünleyeceğimizden yana”dedi.

Vmro-Dpmne milletvekillerinin Hükümete karşı Meclise sundukları güvensizlik teklifi oylaması sonucunda teklife 62 milletvekili ”hayır” oyu kullanırken 40 milletvekili ”evet” oyu kullandı, oylamada iki milletvekili ”çekimser” oy kullandı. Oylama sonucunda Vmro-Dpmne’nin teklifi reddedilmiş oldu.