GÜNCEL

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi toplantısı Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Yapıldı

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Derya Bakbak, Türkiye’nin ev sahipliğinde TBMM’de gerçekleşen GüneydoğuAvrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜ PA) Daimi Komitesi’ne başkanlık etti. Milletvekili Bakbak, “Türkiye Cumhuriyeti dünyanın her yerinde olduğu gibi Güneydoğu Avrupa’da da birleştirici, kapsayıcı, kucaklayıcı siyasetiyle her zaman güven, barış ve istikrar ortamından yana olmuştur” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni temsilen GDAÜ PA Daimi Komite Toplantısı’na başkanlık eden AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, video konferans yöntemiyle komite üyelerine hitap etti. Yaptığı açılış konuşmasında küresel salgın nedeniyle ülkelerin farklı sınavlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Bakbak, “Salgın nedeniyle toplantımızı video konferans şeklinde yapıyoruz. Türkiye’nin dönem başkanlığında GDAÜ PA çerçevesinde düzenlenmesi planlanan faaliyetlerin ilkini bugün gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Bölgeyi kendi içinde güçlendirme noktasında kararlılık içindeyiz”

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci’nde Türkiye’nin bölgeyi kendi içinde güçlendirme noktasında kararlı olduklarının altını çizen Derya Bakbak, “Güneydoğu Avrupa’ya özgü işbirliği yapılarının geliştirilmesinin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Türkiye’nin dönem başkanlığı önceliklerini belirlerken GDAÜ ve GDAÜ PA’nın temel prensipleri olan ‘kapsayıcılık’ ve ‘bölgesel dayanışma’ anlayışını esas aldık” şeklinde konuştu.

“Türkiye dostluk ve kardeşlik elini dünyanın her yerine uzattı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde büyük ve güçlü Türkiye’nin dünyanın her yerine yardım eli uzattığına dikkat çeken Milletvekili Bakbak, “Dünyanın her yerine yardım elini uzatan ülkemizin karşılıklı anlayış ve güvene dayalı olarak ortak bir geleceğin inşasına bundan sonra da önemli katkılarda bulunacağına inancım tamdır. Türkiye enerjide, sağlıkta, eğitimde, turizmde, alt yapıda, uluslararası transferlerde, sığınmacılar konusunda her zaman dost elini uzatan ülke olmuştur” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk, Romanya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Slovenya, Sırbistan ve Yunanistan’dan katılan komite üyelerine Türkiye ve Türk milletinin 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Milletvekili Dr. Derya Bakbak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Covid-19 salgını döneminde en kırılgan kesimi hiç şüphesiz mülteciler oluşturuyor. Türkiye olarak 4 milyondan fazla sığınmacıyı ülkemizde misafir ediyoruz. Bu nedenle Türkiye, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin tamamını kapsayan tek bölgesel işbirliği platformu olan GDAÜ’ye etkin bir şekilde katkı sağlamaktadır. Bölgesel iş birliğimizi daha da güçlendirmek için 13 Güneydoğu Avrupa ülkesinin tamamını kapsayan bir birliğin olmasından, bir sekretaryanın kurulmasından yanayız.”