RÖPORTAJ

Erken Seçimde Makedonya Türk Siyasetinin ve Seçmenin Durumu

Kültür Eski Bakanı ve güncel konular ile siyaset üzerine önemli analizleri bulunan Güner İsmail erken seçim öncesi Türk siyasetinin ve seçmenin durumu konusunda  www.habermakedonya.net’e konuşup, son dönemde özellikle seçim öncesinde Türk partilerin konumunu inceleyip, analiz etti.

Güner İsmail, Makedonya Türk seçmenlere bazı tavsiyelerde bulundu.Tavsiyeleri halka anlatmak çok basit zira seçim öncesinde gözle görülür yolsuzluk ve suçlar çok net görülmektedir.

İsmail konuşmasında ”Makedonya Türkleri için ortada tatsız bir durumun olduğu açık, hem tatsız hem de rahatsız edici durum yaşanılmakta. Bu durum da TDP’nin uzun yıllardır Vmro-Dpmne’nin hizmetkârı olmasından kaynaklanmakta.  TDP Vmro-Dpmne ile  koalisyona 2008 yılında Türklerin bazı acil ve gerekli çıkarlarının sağlanması amacıyla girdi. Ancak kısa zamanda TDP  birkaç parti yöneticisinin özel şirketi haline dönüştü. Bu durum hem nüfusu az olan etnik toplulukların hem de daha büyük partilerin takındığı bir tavir haline geldi. Parti yönetimi, daha doğrusu 8 yıllık rejim ortaklığından kâr sağlayanlar Gruevski’ nin yanında katı ve net bir şekilde durmaktalar.  Sanki Vmro’nun tarihteki kurucuları Türklermiş gibi, kendileri komita geceleri ve tanıtımlardaki konuşmacıların başında geliyor ve rejimin ritüeli olan temel atma törenlerinde kürek sallayıcı olmaktalar. Bu durum son derece utanç verici bir şey. Hiçbir zaman ‘’Türklerin çıkarları’’ doğrultusunda yapılıyor diye ne izah edilebilir ne de geçiştirilebilir. Bir millete silinmez bir utanç brakan, hizmetkârcı, yancı bir tutum hiçbir milli şuur ile açıklanamaz.” dedi.

Güner İsmail konuşmasının devamında ”bu topraklarda bin yıllık bir onurlu geçmişin mirasçısı olmamıza rağmen, milletvekili aday listelerinin kapatılmasına az süre kala yine bizler için utanç verici ve hepimize leke brakan bir olay daha gerçekleşti. Öyle ki ‘’Türklerin çıkarları gerektiği kadar SDSM ve muhalefet tarafında korunmuş değil. Bu durum Vmro-Dpmne ile düzelebilir’’ mantığıyla TMBH, daha doğrusu üst yönetimden birkaç kişi, üyelerin ve parti organlarının haberi olmadan ‘’Utanç Koalisyonuna’’ imza attılar. Yapılan siyasi intihar kimsenin umrunda değil. Ama Türkler arasında karışıklık çıkıyor olması işin ayrı bir boyutu. Böyle bir ortamda herkese, gerek bireysel, gerekse THP’li olanlara daha fazla sorumluluk düşmekte. Artık onlar seçim kampanyasında muhalefet sıralarının en önünde olmalıdırlar. Türkler arasında ise anlaşmazlıklara ve soru işaretlerine çözümler ve cevaplar verebilmelidirler. Seçime yönelik yapılan ve yapılacak bütün siyasi çalışmalar sayıları ne kadar az olsa bile Türklerin yaşadığı her yere ulaştırılmalı ki sadece Gruevski’nin Türk karşıtı rejimi ile hesaplaşmanın yanında, ‘’Türklerin çıkarları’’ gibi yalan söylemler ile şahsi çıkar peşinde koşanların üstesinden gelinebilsin. Artık ne idiği belirsiz figürlerin, yolsuzların ‘’anavatan ile ilişkiler’’ gibisinden söylemleriyle bizlerin temsilcileri olmalarına ve milli saygınlığımızı satmalarına asla izin vermememeliyiz” diye konuştu.

Follow by Email
WhatsApp