GÜNCEL

Güçlü Depremden Sonra Zaev Başsağlığı Diledi ve Arnavutluk’a Yardım Teklifinde Bulundu

Başbakan Zoran Zaev, bugünkü Üsküp’teki sağlık çalışanlarıyla yaptığı açık forumda, Struga-Ohri bölgesinden şirketlerin Arnavutluk’ta güçlü bir depremden sonra yardım için kurtarma ekipleri gönderildiğini ve sağlık ekiplerinin nasıl davranmaları gerektiği konusunda talimatlar alacaklarını söyledi.

– Ülkemiz sabahın erken saatlerinden itibaren yaşanan trajedi yüzünden dost Arnavutluk’a yardım etmek için tüm kararları verdi. Başbakan, Ne yazık ki, depremde yedi ölüm yaşandığını duyduk söyledi.

Struga-Ohri ve Kırçova bölgesindeki yollarda faaliyet gösteren birçok firmanın inşaat temizleme makineleri gönderileceğini de sözlerine ekledi.

Daha önce Facebook profilinde , Arnavutluk’taki deprem mağdurlarına başsağlığı diledi ve yardım ve destek sundu.
Başbakana göre, Arnavutluk kurumlarıyla iletişim halinde oldukları ve ülkenin gerekli tüm yardım ve desteği sağlamaya hazır olduğunu.

Üsküp Belediye Başkanı Petre Şilegov da, Tiran belediye başkanıyla yapılan anlaşmaya göre, Üsküp Şehri’nin moloz altındaki mağdurların aranmasına yardımcı olmak için termal uçağı olan özel bir ekip göndereceğini açıkladı.
Şilegov, Facebook’ta “Bu trajik zamanlarda yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Daha önce, Avrupa İşleri Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani, bugünkü oturumda Hükümetin ,  gece geçen güçlü depremden sonra Arnavutluk’a yardım için tüm olanakları değerlendireceğini açıkladı. Osmani, Koruma ve Kurtarma Müdürlüğü ile koordineli olarak yirmi kurtarıcı, etkilenen bölgelere gitmeye hazır olduklarını bildirdi.