GÜNCEL

FREEDOM HOUSE: Kuzey Makedonya Hala Hibrit Rejim

Demokrasi, özgürlük ve insan hakları konularında araştırmalar yapan sivil toplum örgütü Freedom House 2021 yılı raporunda, Kuzey Makedonya yine hibrit rejim olarak tanımlanmakta.

Kuzey Makedonya’nın Freedom House’ye göre not sıralaması şu şekilde:

Demokrasi 3.50

Seçim süreçleri 4.25

Sivil toplum 5.25

Bağımsız Medya 3.25

Bağımsız yargı 3.25

Yolsuzluk 3.00

Genel puan 3.82

  • Puanlamada 7 en yüksen not iken, 1 en düşük nottur.

Freedom House raporlarına göre, Kuzey Makedonya listede 2012’den 2017’ye sürekli bir düşüş göstermiş ve ardından hafif bir büyüme kaydetmişti, 2021 yılında ise bir durgunluk gösterdi. Kuruluş, Kuzey Makedonya Ve Arnavutluk’un hala Avrupa Birliği müzakerelerine başlamamasını ciddi bir sorun olarak görüyor. Bu nedenle Bulgaristana uyguladığı vetoyu çekme çağrısında bulunuyor.

Rapora göre bölge ülkelerinden sadece Kosova’nın sıralamasında iyileşme görülüyor, Kosova artık “otoriter rejim” kategorisinde yer almıyor. Bunun yanında Sırbistan ve Bosna Hersek listede gerilerken, Kuzey Makedonya sıralamasını korudu.

Freedom House, 1941 yılında kurulmuş, merkezi Washington’da olan ve belli ülkelerde şubeleri bulunan demokrasi, siyasi özgürlük ve insan hakları konusunda araştırma ve savunuculuk yapan bir sivil toplum kuruluşudur.