GÜNCEL

Eran Kurtiş Hükümetlerarası Konferans İçin Brüksel’de

Kuzey Makedonya, AB ile ilk hükümetlerarası konferansı yarın Brüksel’de düzenleyecek.Yarın Brüksel’de yapılacak olan hükümetlerarası konferansının açılışını Başbakan Dimitar Kovaçevski’nin Makedon dilinde yapacak. Hükümetlerarası konferansa Toplulukların Haklarını Gerçekleştirme Ajansı Müdürü Eran Kurtiş hükümet heyetinde yer alıyor.

Eran Kurtiş habermakedonya için özel açıklamalarda bulundu. Kurtiş, “ büyük uğraşlar sonucu Cumartesi günü Meclis’te onaylanan deklarasyon ile Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği yolu uzun bir aradan sonra açılmıştır. Halihazırda, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan arasında imzalanan anlaşma sonrası bugün Üsküp’ten hareket eden  hükümet heyetinin bir parçası olmak benim için gurur verici bir durumdur. Düzenlenecek olan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği birinci konferansına katılarak hem Toplulukların Haklarını Gerçekleştirme Ajansı hem de Türk toplumunun bir temsilcisi olarak Kuzey Makedonya’mızın bu süreci daha çabuk tamamlaması için elimizden gelen herşeyi yapacağımızı bildirmek isterim. Hem ülkemize, hem de bütün topluluklara hayırlı olmasını diler, yapacağımız çalışmalarla devletimizin daha güzel yerlere geleceğinden kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerinde bulundu.

AB müzakere sürecinin başlamasıyla birlikte ülkede yaşayan toplulukların haklarını ilerletilmesi ve gerçekleştirilmesi yönünde Toplulukların Haklarını Gerçekleştirme Ajansı’na önemli görevler düşmesi beklenilmekte.

Follow by Email
WhatsApp