AVRUPATÜRK DÜNYASI

Türk Konseyi Üye Ülkeleri Arasında Yerel Parayla Ticaret Yapmak İçin Düğmeye Bastı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyesi ülkelerin ve gözlemci üye Macaristan’ın ekonomi, ticaret ve gümrük bakanları video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’yi temsilen toplantıya katıldı.

Türk Konseyine üye ülkelerin iş birliği içinde olmaları çağrısında bulunan Bakan Pekcan, koronavirüs nedeniyle tüm dünya ekonomisinin bir değişim içinde olduğunu belirtti. Temassız ticaretin bu süreçte büyük önem taşıdığını bildiren Bakan Pekcan, Türkiye’nin virüs önlemleri kapsamında aldığı tedbirlere ilişkin bilgiler verdi. Sürecin başında sınırların çoğunun kapatıldığını bildiren Bakan Pekcan, ticaretin insan teması olmadan devam ettirildiğini kaydetti. Temassız ticarette tüm önlemlerin alındığını ifade eden Pekcan, “En büyük ticaret ortaklarımızdan olan Irak’la ticaretimizi 1 Mart 2020’den itibaren; gümrük kapıları arasındaki tampon bölgede şoför değişimi, dorse değişimi ve konteyner değişimi, gibi 3 farklı yöntemle ‘temassız’ olarak gerçekleştirmeye başladık” diye konuştu.

TÜRK KONSEYİ ÜYE ÜLKELERİ ARASINDA YEREL PARAYLA TİCARET

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Konseyi üyesi ülkelere ticarette yerel para birimlerinin kullanılması çağrısında bulunarak, “Koronavirüs salgını döneminde ve takip eden zamanda Türk Konseyi üye ülkeler arasında yerel paralarla ticaretin yaygınlaştırılmasıyla iş dünyasının döviz bulma sıkıntısının önüne geçmiş olacağız. Aramızdaki ticaret hacmini daha hızlı artırabileceğimize inanıyorum ticarette yerel para birimlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ile ekonomik bağlar çok daha güçlendirilmiş olacaktır” dedi.