Eğitim ve Bilim Bakanlığıdan Sınıf Öğretmenlerine Çağrı

Eğitim ve Bilim Bakanlığı, ilköğretimin ikinci ve üçüncü sınıfları için hazırlanacak yeni eğitim programları hakkında önerilerde bulunmaları  için, öğretmenlere çağrıda bulundu.Eğitim ve Bilim Bakanlığının www.mon.gov.mk  resmi sitesinden yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verilmiştir:

,, Erken çocuk gelişiminde kalitenin artırılması, sağlam temeller üzerine dayanan verimli ve etkili eğitim öğretim sistemi inşa etmek, günümüzün eğitim ihtiyaçlarına  cevap vermek için, sağlam ilköğretim sistemi geliştirmeliyiz. 1-3 sınıfların plan ve programlarında değişikliğe giderek yeni eğitim modeli ve kaliteli programlar hazırlayacağız.

Bu bağlamda Eğitim Bilimleri ve Felsefe Fakültelerinden profesörler, praktisyenler, 1-3 sınıflarda ders veren öğretmenler ve uzmanlardan oluşan çalışma grubu çalışmalarına başlamıştır. Yeni eğitim modeli, öğretmenlerin çalışmalarıyla yakından ilgilidir. Daha iyi ve kaliteli eğitim modeli oluşturabilmek için, eğitim ve öğretim süreci içerisinde her gün yer alan öğretmenlerimizin sesini ve düşüncelerini duymak istiyoruz.

Bundan dolayı Eğitim ve Bilim Bakanlığı özellikle sınıf öğretmenlerinden ve başka nitelikli ve ilgili kişilerin bu süreçte aktıf katılımlarını beklemekteyiz. İlköğretimin birinci sınıf eğitim programlarına yönelik, öneriler eleştiri ve yorum olarak da gönderilebilir.

Yorum ve önerilerinizi elektronik olarak npp@mon.gov.mk adresine veya yazılı olarak (ul. Sv. Kiril i Metodij br.54) Eğitim ve Bilim Bakanlığını arşivine gönderebilirsiniz.’’