AVRUPA

Dünya Bankası: Kuzey Makedonya’nın Ekonomik Büyümesi 2,7 Olacak

Dünya Bankasının yarı yıl raporunda Ukrayna savaşının Batı Balkanları ciddi şekilde etkileyeceği, gıda ve enerji fiyatlarında artışın devam edeceği ve enflasyonun %5,5 olacağı tahmin ediliyor.

Banka ayrıca krizlerin atlatılması için Hükümetin sunduğu desteklerin zamanında ve hedefe odaklı olması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Ekonomi uzmanları, ülkede kriz sebebi ile yapılan KDV indirimlerinin zaman sınırlı olması gerektiğini, vatandaşların yapılan indirimlere alıştıktan sonra eski fiyatlara dönülmesinin zor olduğu belirtiyorlar.

Kuzey Makedonya Merkez Bankası, denar’ın stabil olduğunu vurgularken, faiz artışına devam edeceği sinyalini verdi. Devlet Bütçesindeki açığın ilk tahminlerin aksine daha fazla olduğu, kamu borcunun GSYİ’nın %62,7’sine denk geldiği bildiriliyor. Ayrıca yapılan vergi indirimlerinin bütçeyi olumsuz etkilediği vurgulanmakta.

Dünya Bankası, Kuzey Makedonya’nın ekonomik büyümesinin ilk tahmin olan %3,7 yerine, şu aşamada %2,7 olarak güncelledi. Global krizler sebebi ile Dünya Bankası yıl içerisinde iki defa daha rapor yayınlayıp tahminlerini açıklayacak.

Follow by Email
WhatsApp