SİYASET

Gruevski Arnavutların Taleplerini Yerine Getirmiş

2015 yılında Gruevski’nin başında bulunduğu hükümetin yayınladığı belgelerden aslında Arnavut sorunlarının Vmro-Dpmne için NOVA TV’nin yayınladığı habere göre yenilik olmadığı görülmektedir. 11 Aralıkta düzenlenen seçimler öncesinde dile getirilen iki dilliliğin aslında önceden Gruevski hükümeti tarafında kabul edildiği ve koalisyon partneri DUİ ile birçok kez detaca müzakere edilmiş. Koalisyon partneri DUİ’nin  ve Arnavut Deklarasyonun tamamını kabul eden Gruevski’nin aslında yaptığı milliyetçilik çağrısının asılsız olduğu görülmektedir.

Vmro-Dpmne önderliğinde olan hükümet, dillerin daha geniş çerçevede kullanılması ile ilgili hükümet komisyonlarında Arnavut Deklarasyonu ile birebir uyum için olduğu görülmektedir. Geçtiğimiz yıllarda siyasi krizin varlığı ve muhalefet partisi SDSM’nın yayınladığı ,,bomba’’ dinleme konuşmalarından sonra bu süreç durdurulmuştur ve beklemeye alınmıştır.

DUİ lideri Ali Ahmeti’nin seçimlerden sonra yeni hükümetin kurulması için Vmro-Dpmne lideri Nikola Gruevski ve SDSM lideri Zoran Zaev önüne  masaya koyduğu bütün şartlar ve talepler aslında 2015yılında resmi bir belgeyle hükümet tarafından kabul edilmiş veya resmi belgeyle kayda geçmiştir. Belgeden görüleceğe üzere, söz konusu şartlar ülkenin parçalanması veya federasyona dönüştürülmesi ile ilgili olmadığı gibi, kantonlara bölünmesi de söz konusu değildir. Şartlar Ohri Çerçeve Anlaşması ve Üsküp Prjino anlaşmasında reform öncelikleri olarak getirilmiş ve kabul görmüştür.