Dış borçlar artmaya devam ediyor

33Dünya Bankası’nın Güneydoğu Avrupa ekonomi raporuna göre Makedonya`nın AB standardlarına ulaşması için en az 30 yıla ihtiyacı var, bu da ancak her yıl 4.5%’lik oranında bir ekonomik büyümeyle mümkün. Dünya Bankası’nın tahminlerine göre bu yıl Makedonya ekonomisinde 3.2%’lik bir artış bekleniyor. Rapora göre bölge ekonomisinde bir artışa rastlanılsa bile bu hareketlenmenin bir tek inşaat ve ulaşım sektörlerinde oluşu ve sanayinin düşüşü kaygı verici olarak yorumlandı.

Hükümet en büyük harcamaları maaşlara yaparken, büyük yatırımların azlığı dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde kamu borcunun tekrardan artması öngörülüyor. Dünya Bankası’nın geçici müdürü Goran Tiniç’e göre Makedonya dış borcu konusunda dikkatli davranmalı.

“Asıl sorulması gereken soru bu kadar borçlanmaya ihtiyacınız var mı? Bu borçlanmaların kalitesi nedir? Eğer bir ülke yatırım yaparak, yeni işyerleri açmak için borçlanıyorsa bu üretken bir borçlanmadır. Fakat sizin örnekte olduğu gibi sırf maaşların ödenmesi için borç alınıyorsa ortada ciddi bir sorun vardır” diyen Tiniç ilerleyen dönemde mülteci akını yüzünden kapanan sınır kapılarının da bölge ekonomisine yansıyacağını belirtti.