SAĞLIK & SPOR

Devlet Yeterli Gribal Enfeksiyon Aşısı Tedarik Etmemiş

Makedonya’da son bir ayda gribal enfeksiyon vakalarında önemli bir atrış görülmekte. Normalin çok daha üzerinde vatandaş gribal enfeksiyon geçirmekte.

Konu ile ilgili Devlet Sağlık Komisyonu üyesi Zlate Mehmedoviç basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna son derece önemli açıklamalarda bulundu. Mehmedoviç ‘’Makedonya gribal enfeksiyon vakaları sıralamasında şu anda Avrupa’da ilk sırada gelmektedir. İktidar bu sayıları ve gerçekleri gizlemeye çalışıyor fakat Dünya Sağlık Örgütü tarafından da durum teyit edildi. Vatandaşların bu durum hakkında muhakkak bilgilendirilmeli, ancak bu şekilde durumun ciddiyeti kavranır ve önlem alınabilir’’ dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün yaşlı ve risk gruplarındaki vatandaşların %75’inin aşılanması tavsiyelerine uyulmadığı anlaşılıyor. Makedonya Kamu Sağlık Enstitüsü resmi verilerine göre, devlet gribal enfeksiyon aşısının tedarik edilmesinde önemli eksiklikler yapmış ve gerekli aşı sayısını 10’da 1’i tedarik edilmiş.

Ayrıca 65 yaş üzerindeki vatandaşların sadece %7,7’lik bir kısmı aşılanmış. Hastalığın en fazla görüldüğü çocuklarda ise ülke genelinde sadece 10 çocuğun gribal enfeksiyon aşısı aldığı durumun vahamiyetini göstermekte.

Follow by Email
WhatsApp