EĞİTİMGÜNCEL

Ders Kitapları Dağıtılmaya Başlandı

Bugün altıncı sınıf ders kitaplarının dağıtımına başlandı ve bu yıldan itibaren dersler yeni konsepte göre işleniyor. Ders kitapları ortaokullara da ulaştırılıyor ama orada bile gecikmeli olarak dağıtılmakta.

Yeni eğitim-öğretim yılının başından bu yana ders kitaplarının eylül ayı sonu ve ekim ayı başında dağıtılacağını belirtmiştim. Eğitim Bakanı Yeton Şakiri, bugün bazı okullarda altıncı sınıf ders kitaplarının dağıtıldığını ve gerekirse tüm ders kitaplarının Cumartesi ve Pazar günleri dağıtılmasını talep edeceğini söyledi.

Bakan için ders kitaplarının yüzde 80’inden fazlasının eylül ayında teslim edilmesi yeterli olup, 10 yıl sonra ilk kez lise eğitiminde, 13 yıl sonra da mesleki eğitimde ders kitaplarının dağıtılması yeterli oldu. Ancak bakanın her yere müdahale etme sorumluluğunun olmadığının vurgusunu yaptı.

Ortaokullardaki ders kitaplarının yırtık pırtık olduğundan şikayet eden Şakiri, mülkiyet hakkına sahip bazı yayınevlerinin bu kitapların tüm öğrencilere ulaştırılması için beş gün erteleme talebinde bulunduğunu söyledi.