GENEL

Damka:Türkçe Kimliklere Sahip Olanlara Hem Kosova Hem de Türkiye’de Ayrıcalıklar Tanınacak

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kapanış gecesinde Milli Bayramı ve Ramazanı kutlayan Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı-KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, koronavirüs salgını engeline rağmen Kosovalı Türklerin bayramını coşkulu kutlamasına katkısı geçenlere teşekkürlerini ifade

Fikrim Damka, “Kosovalı Türklerin, Kosova’da yaşayan diğer kardeşlerimizle birlikte ülkemizin kalkınmasına ve özgürlüğüne verdiği gayretlerin herkesçe bilindiğini, alkışlandığını ve takdir edildiğini” söyledi.

Gücünü tarihsel bağlardan ve ortak değerlerden alan ülkemiz ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti arasındaki işbirliği ve ilişkiler gün geçtikçe ileriye taşındığına işaret eden Damka; “Bizler, bu ilişkileri yeşerten ve yükselten pınarlar olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Kosova’da Türkçe dilinde kimlik alma hakkının savunulması çağrısında bulunan Fikrim Damka, Türkçe kimliklere sahip olan soydaşlara hem Kosova’da hem de Türkiye’de ayrıcalıklar üzerinde çalışmalar sürdürdüklerini vurguladı.

Türkiye’de yüksek öğrenimini devam ettirmek isteyen gençlerimizin sayısı her geçen gün artmakta olduğunu da söyleyen Damka, Türkiye Cumhuriyetinde yüksek öğrenimlerini sürdüren evlatlarımıza ve onların ebeveynlere “Evlatlarımızın bir an önce ailelerinin yanlarına dönmesi için çalışmalar titizlikle yürütülüyor.” Mesajını verdi.
İçinizi ferah tutun. Çocuklarınız emin ellerde ve de en kısa zamanda evlerine

KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka’nın konuşması:
“Büyüklerim, kardeşlerim ve yarınımız olan siz çoçuklarımız…
Öncelikle hepinizin 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını ve mübarek Ramazan ayını kutlarım.
Eminim ki hepimizin gönlünden geçen, 23 Nisan bayramını, bu yıl da, her zaman olduğu gibi kucaklaşarak, bir araya gelerek kutlamaktı. Fakat ülkemiz ve dünyamızın bu dönemlerde bulunduğu durum, ne yazık ki buna müsaade etmiyor.
Lakin bizler, her zaman zorlukların üstesinden gelmiş bir halkız. Bugün yapılan bu organizasyon da bunun bir göstergesidir. Her ne koşulda olursa olsun, birlik ve beraberliğimizden bir an olsun ayrı düşmedik, düşmeyeceğiz.
Bu yıl tamamen farklı bir şekilde olsa da, yine bayramımızı hep birlikte aynı anda kutlayabilmenin sevincini paylaşıyoruz. Bu vesile ile, yürüttükleri çalışmalar ile bizleri bir araya getiren Türk Dernekler Birliğine, katılım sağlayan değerli sanatçılarımıza, yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu göreve gelirken kültür faaliyetlerini derneklerimizin yürütmesi gerektiğine dair düşüncemi sizlerle paylaşmıştım. Ve görüyorum ki bu konuda yanılmamışım. Derneklerimiz üstün bir gayret sarfederek bu şartlara rağmen çok güzel bir organizasyona imza attılar.
Değerli halkım, müsterih olunuz. Sabır eder ve kurallara uyarsak eminim ki bir süre sonra normal hayatımıza dönmeye başlayacağız. Bu günlerde, evlerimizde ailelerimiz ile birlikte kalarak bu sürece destek olalım. Evde olmayı bir fırsata çevirerek, unuttuğumuz değerleri hatırlayalım, okuyarak bilgi birikimimizi geliştirelim ve değerini bu dönemde daha da iyi anladığımız özgürlüğümüze elbet bir gün kavuşacağımızı düşünerek umudumuzu kaybetmeyelim, moralimizi yüksek tutalım.
Buradan siz değerli halkıma çalışmalarımıza devam ettiğimizi, yaşadığımız süreçten daha güçlü çıkmak adına davamıza daha da sıkı sarıldığımızı belirtmek isterim. Parti üyelerimizin tümüne bu zor günlerde gösterdikleri emekler için minnetimi ifade ederim.
Kosovalı Türklerin, Kosova’da yaşayan diğer kardeşlerimizle birlikte ülkemizin kalkınmasına ve özgürlüğüne verdiği gayretlerin herkesçe bilindiğini, alkışlandığını ve takdir edildiğini belirtmeliyim.
Gücünü tarihsel bağlardan ve ortak değerlerden alan ülkemiz ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti arasındaki işbirliği ve ilişkiler gün geçtikçe ileriye taşınmakta. Bizler, bu ilişkileri yeşerten ve yükselten pınarlar olmayı sürdüreceğiz. Halkımız için birçok projemiz hazır. Birçoğunun ilk adımları atıldı.
Çok yakın bir gelecekte anavatanımız ve ülkemiz arasında varılan anlaşmalarla yarınlara daha büyük umutlarla uyanacağız.
Özellikle Türkçe dilinde kimlik alma hakkınızı savununuz ve bu hakkınıza sahip çıkınız. Bununla ilgili birçok adım atıldı ve fizibilite çalışmaları da devam ediyor. Türkçe kimliklere sahip olan soydaşlarımızın, hem Kosova’da hem de Türkiye’de ayrıcalıklara sahip olması için uğraş veriyoruz.
Varlığımızın mevcudiyetinin korunması ve Türkçemizin yaşatılması için en önemli unsurlardan biri olan Türkçe eğitimin güçlendirilmesi hedeflerimizin en önemlisini oluşturmayı sürdürüyor. Türkçe sınıfların olmadığı ama soydaşlarımızın yaşadığı bölgelerde sınıflarımızın açılması için büyük mücadele yürütüyoruz. Türkçe eğitimin mevcut olduğu okullardaki öğretmen ve öğrencilerimizin imkanlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Türkçe eğitime destek veren, Türkçe ’ye ses veren, kalemi ile Türkçe’nin yaşatılmasına katkı sunan her bireyimizin emeği çok değerlidir. Unutmayın ki, Türkçe eğitim bizim temelimizdir ve bu temeli her daim, hep birlikte güçlü tutmalıyız. Güçlü tutmalıyız ki, yükselebilelim.
Türkiye’de yüksek öğrenimini devam ettirmek isteyen gençlerimizin sayısı her geçen gün artmakta. Biz de bu taleplerin karşılığının bulunması için gerekli temaslarımızı sağladık ve olumlu geri dönüşler aldık.
Buradan ayrıca Türkiye Cumhuriyetinde yüksek öğrenimlerini sürdüren evlatlarımıza ve onların ebeveynlerine de bir mesajım var.
Evlatlarımızın bir an önce ailelerinin yanlarına dönmesi için çalışmalar titizlikle yürütülüyor. İçinizi ferah tutun. Çocuklarınız emin ellerde ve de en kısa zamanda evlerine dönecekler.
Gençlerimiz, verdiğimiz tüm çabalar sizler için. Sizler burada Türk kimliğinin yaşatılmasını sağlayacaksınız. Bu dava, bu çaba sizler içindir. Gençlerimizin heyecanına ve hedeflerine ortak olduğumuzu ve elimizden gelen her şeyi yapacağımızı belirtmek isterim.
Yıllardır Kosova’da Türk toplumuna hizmet etmiş değerleri emektarlarımızı selamlıyor, aramızdan göç eden büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Onların bu günlere taşıdığı bu bayrak, daha uzun yıllar dalgalanacak. Verilen emeklerin hiç birinin boşa gitmediğini, gitmemesi için de çok dikkatli davrandığımızı bilmenizi isterim. Büyüklerimizin bize, bizim de büyüklerimize kapılarımız açık olduğu müddetçe ileriye daha emin adımlarla ilerleyeceğiz. Onların tavsiyelerine ve tecrübelerine her zaman açık kaldık, kalmaya da devam edeceğiz.
Bugün, tarihi bir güne daha tanıklık ediyoruz. Türk milletinin güçlü iradesinin hayat bulduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümüni idrak etmekteyiz. Türk milletinin, tarih boyunca sergilediği güçlü irade ile, anavatanımız Türkiye’yi, geleceğe daha da güçlü bir şekilde taşıyacağına olan inancımız tamdır. Bilinmesini isteriz ki, Türkiye dışında yaşayan milyonlarca Türk’ün yüreği de, bu yolda, Türkiye ile çarpmaktadır. Bu vesile ile Gazi Meclisimizin kuruluşunun yüzüncü yıldönümünü en içten duygularımla kutluyor, başta Ulu
Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı için mücadele eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
Bu akşam ayrıca mübarek Ramazan ayının ilk sahurunu gerçekleştireceğiz. Ramazan ayında paylaşmanın önemi bir başka manevi anlam kazanıyor. Türk Dernekler Birliği’ne bağlı İlkem derneği ile bizler bir yardım kampanyası başlattık. Yine bir kenetlenme örneği göstererek binlerce aileye destek olma şansına hep beraber eriştik. Bu kampanyaya destek olan tüm soydaşlarımıza, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi’ne, Prizren Başkonsolosu’na ve Türk Ticaret odasına en içten teşekkürlerimi iletirim. Bu vesile ile, tüm İslam aleminin mübarek Ramazan ayını tebrik eder, insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni eder; Cenab-ı Allah’tan, bizleri birlik ve beraberlik içinde Ramazan Bayramı’na kavuşturmasını niyaz ederim.
Son olarak hepimizin bayramı olan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tekrardan kutlar, yarınlarımız için hep birlikte, dayanışma ruhundan hiç ödün vermeden yükseleceğimize inandığımı belirtirim.”

KosovaHaber