GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Adaylarının Gençlere Vaadlerini Analiz Ettik

Göç eğilimini azaltmaya yönelik ulusal politikalar, gençlik danışmanı pozisyonunun getirilmesi, gençlik araştırma merkezi, gençleri korumaya yönelik bir devlet planı, cumhurbaşkanı adaylarının seçim programlarında verilen vaatlerden sadece birkaçı.

Adaylardan bazıları gençlikten hiç bahsetmedi ama genel olarak gençliğin tüm seçim kampanyalarında ne kadar temsil edildiğini aşağıda aktarıyoruz.

Gençlik haklarının savunucusu olarak Pendarovski

Makedonya Sosyal Demokrat Birliği Stevo Pendarovski tarafından bir dönem daha desteklenen ülkenin mevcut cumhurbaşkanının programı, genç, savunmasız ve dışlanmış vatandaş gruplarıyla ilgilenmenin her kurumun ve her kamu görevlisinin görevi olduğunu ifade etmekte.

Pendarovski, en büyük sorunların olumsuz demografik eğilimler ve gençlerin göçü olduğunun farkında olduğunu söylüyor. Göç eğilimini azaltmaya yönelik ulusal politikaların imkansız olmadığına dikkat çekerek, bunların aktif bir demografik politikanın yanı sıra devletin ayrılan gençlerle temasını sürdüreceği projeleri de içermesi gerektiğini ve bunun için gerekli koşulları yaratacağını duyurdu.

Gençlerin dostu olarak Silyanovska Davkova

VMRO-DPMNE’nin desteklediği cumhurbaşkanı adayı Gordana Silyanovska Davkova, seçim kampanyasının bir bölümünü “Başkan’ın gençlerin dostu” olarak nitelendirdi.

Kendisinin de belirttiği gibi hedefi, gençleri güçlendirmek, yani onları geleceği şekillendirmede kilit ortaklar olarak tanımaktır.

Osmani, gençlerin bakış açısı için bir devlet planı vaat ediyor

Gençler, Demokratik Bütünleşme Birliği (DUI) cumhurbaşkanı adayı Bujar Osmani’nin programında özel bir kızılı yer buldu. Osmani, programın Avrupa Başaşı sloganıyla gençlerin bakış açıları ve kalmalarına bir devlet planı vaat ediyor.

“Değer” koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Arben Taravari, “birleştirme” başlıklı seçim programında yalnızca inovasyonun kilit bir unsur olduğu bağlamda, cumhurbaşkanlığı tarafından yönetilecek inovasyon okullarının oluşturulmasını savunacağını belirtiyor. Ülkenin güvenliği ve kalkınması için en önem sektör haline getirerek, gençlerin ülkede kalacaklarını iddia ediyor.

Karpoş Belediyesi’nin mevcut belediye başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Stevco Yakimovski’nin programında gençler bulunmuyor.

Maksim Dimitrievski’nin programı internette yayınlnmış değil.  “ZNAM” hareketinden programlarını defalarca aramamıza rağmen, gönderilmedi.

Levica’nın desteklediği ülkenin cumhurbaşkanı adayı Biljana Vankovska’nın resmi seçim programında, Makedonya’yı ve fırsatlarını tanıtmak için yeni bir tür diplomatik performans geliştirme bağlamında gençlerden bahsediliyor. aynı zamanda kapasiteleri tanınmayan veya geliştirilmeyen genç nesillerden oluşan yeni bir diaspora yarattı, onların bizim en iyi elçilerimiz olduklarını ve ülkenin bunu şimdiye kadar tanımadığını ekledi.