TÜRK DÜNYASI

Çavuşoğlu: NATO’ya En Çok Katkı Sağlayan Ülkelerin Başında Türkiye Geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Libya’yla imzalanan mutabakat zaptı hem haklı davamızı korumak için hem de bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanlara karşı önemli bir hamle oldu.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşların bütçelerinin görüşmeleri sürüyor. Çavuşoğlu, bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, Suriye’de tek çözümün siyasi çözüm olduğunu, dolayısıyla siyasi sürecin iyi işlemesi gerektiğini ifade etti.

Suriyelilerin evlerine dönmesinin öncelikli konulardan biri olduğunu belirten Çavuşoğlu, özellikle Astana ve Soçi’deki Türkiye’nin gayretleri sayesinde belli mesafe aldıklarını söyledi. Çavuşoğlu, Astana, Soçi ve Cenevre süreçlerinde aktör ülkenin Türkiye olduğunu, Suriye’nin geleceği için üzerlerine düşeni yapacaklarını vurguladı.

“Barış Pınarı Harekatı’yla bölgede bir terör devleti kurma projesi çökmüştür ve hayaller suya düşmüştür.” diyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bu harekat önemliydi ama Türkiye, Barış Pınarı Harekatı öncesinde ve sonrasında diplomasiye inandığını da göstermiştir. Türkiye’nin, Barış Pınarı Harekatı başladıktan sonra bir hafta arayla hem ABD ile hem de Rusya ile bir mutabakata varması, esasen Türkiye’nin sahadaki gücünün de yansımasıdır. Masada da diplomasiye inanarak haklı davasını en iyi şekilde savunduğunun bir göstergesidir.”

Barış Pınarı Harekatı’yla bölgeyi terk etmek zorunda kalanların yüzde 70’inden fazlasının döndüğünü dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Temennimiz hepsinin dönmesidir. Geri dönüşler konusunda uluslararası toplumu sürecin içine kattık. Burada bizim en önemli ortağımız BM Mülteciler Yüksek Komiserliğidir ve Cenevre’de Bakan Yardımcım Yavuz Selim Bey’in de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik, ikinci toplantıyı Türkiye’de gerçekleştirdik, üçüncü ve dördüncü toplantıları da kısa sürede gerçekleştirerek, Suriyeli mültecilerin geri dönmesini birlikte koordine edeceğiz. Irak, Lübnan ve Ürdün’le beraber uluslararası bir konferansın hazırlıklarını sürdürüyoruz. Salı günü Cenevre’de 4 bakan olarak bir araya geleceğiz ki Suriye’ye geri dönüşler konusunda uluslararası toplumla birlikte neler yapacağız, bunları ele alacağız.”