AVRUPA

Bütüçi: Ülkemize Türkiye’den Çok Sayıda İşçi Gelmekte

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, Kuzey Makedonya’dan göçün devam ettiğini, ülkedeki işgücünün azaldığını, çalışmak için Türkiye’den ülkemize çok sayıda işçinin geldiğini ifade etti.

Pandemi süresinde her ne kadar göç sayısı azalsa da bu konunun hala toplumumuz açısından büyük sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Nedenlerini de açıklayan Bütüçi, kurumlara karşı güvenin kaybolması, yolsuzluk, siyasi istikrarsızlık, daha iyi hayat standardı, eğitim ve sağlık alanlarındaki sorunlar, gençlerin gelecek görememesi gibi meselelerin göçü tetiklediğini ifade etti.

Bütüçi bu sorunların 30 yıl boyunca yürütülen yanlış politikalardan kaynaklandığını ileri sürdü.

İşsizlik oranlarının halen yüksek olduğunu söyleyen Bütüçi, işsizlerin yüzde 93,4’ünün yeteneklerine uygun çalışma koşulları bulamayanlardan oluştuğunu vurguladı.

Azalan işgücü sorununa da değinen Bütüçi, “İşgücünü arttırmak için yurtdışından insan ithal etmek kaçınılmaz. Örneğin Almanya’da işgücü azaldığında bizim insanımız o ülkeye gidiyor, şunu unutmamalıyız ki ülkemiz de bazı farklı ülkelerin insanı için makul gelebilir, maaşlar bulundukları ülkelerden daha yüksek olabilir. Türkiye’den ciddi rakamlarda işçi ülkemize geliyor. Aynı şekilde IT sektöründe çalışmak üzere Hindistan ve Pakistan’dan çalışmak için gelenler var.” dedi.