Boutaris: ”Makedonya Havaalanı, Nikos Galis İsmini Alabilir”

Son dönemde Makedonya ve Yunanistan arasında varolan isim sorununun çözümü konusunda taraflar ve uluslararası alanda önemli gelişmeler yaşanmakta. Özellikle iki ülke başbakanlarının Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapsamında yaptıkları görüşme sonrasında gelişmeler ivme kazanmıştı. Makedonya Hükümeti iyi niyet göstergesi olarak Üsküp Büyük İskender Havaalanı’nın ismini Üsküp Uluslararası Havaalanı ve ülkeyi kuzey ve güney komşuları ile bağlayan otoyol’un ismini ”Dostluk otoyolu” olarak değiştirmişti.

İlişkilerin normalleşmesi ve isim sorununa çözüm konusunda Yunan tarafında ciddi çaba gösterenlerin arasında Selanik Belediye başkanı Yiannis Boutaris gelmekte. Yılbaşında Makedonya Başbakanı’nı Selanik’te ağırlayan ve birçok görüşmeye imza atan Boutaris yaptığı son açıklamada konu ile ilgili önemli sözler sarfetti.

Boutaris iyi niyet göstergesi olarak Selanik’te bulunan ”Makedonya” havaalanı’nın isminin değiştirilebileceğini söyledi. Açıklamasında:” Ben havaalanının isminin değiştirilmesi gerektiğini söylemiyorum, sadece bu konunun düşünülmesi gerektiğini belirtiyorum. Çünkü Makedonya ismi dünyada ayrıma sebebiyet vermekte ve bununla hepimiz kaybetmekteyiz”dedi.

Boutaris açıklamasının devamında havaalanının isminin Yunan asıllı efsane basketbolcu Nikos Galis olarak değiştirilebileceğini söyluyor. Boutaris’e göre Galis dünya çapında tanına ve sevilen biri. Boutaris ayrıca Selanik’e gelen türistlerin havaalanının ismi sebebiyle kafa karışıklığı yaşadıklarını ve bazılarının Selanik’e değil de Makedonya’ya geldiklerini düşündüklerini belirtti.