BALKANLAR

Bulgaristan’ın Euro Bölgesinin “Bekleme Odasına” Girişi 2021’e Erteleniyor

Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) Müdürü Dimitır Radev, NOVA TV’ye verdiği demeçte, ”Euro Bölgesine katılmamızın ilk adımı olarak Avrupa Bankacılık Birliği’ne ve Avrupa Döviz Kuru Mekanizmasına (ERM II) katılımımız için belirlediğimiz son tarihler artık gerçekçi değil” diye kaydetti.

Radev, ”Bu, bu konudaki çalışmanın durması gerektiği anlamına gelmez. Şimdiye kadar yaptığımız gibi devam edersek, bu politik bir karar olduğu için politikacılar, BNB de dahil olmak üzere kurumlar, içinde bulunduğumuz çok zor ve karmaşık ortama rağmen bu yöndeki adımlarına devam ederse, ERM’ye girişimizde 2021’e kadar bir gecikme dramatik olmayacak” diye açıkladı.

Onun ifadesine göre, politikacılar bu adımı atma konusunda beklemeye karar verdiklerinde ülkemiz yaşanan son krizde hata yapmıştır. BNB Müdürü, ”Bu hatayı bir kez daha tekrarlamamalıyız, çünkü bunun bedeli hem insanlar hem de işletmeler için bu sefer çok daha yüksek olacak” diye ekledi.

Ayrıca şu anki gibi bir kriz döneminde Avro Bölgesi’nin bir parçası olmamamızın dezavantajlarını açıklayan Radev, “Bizi Euro Bölgesi’nde yer alan ülkelerden kesinlikle farklı bir konuma getiren Avrupa Merkez Bankası gibi en üst düzeyde kreditörümüz yok. Bu, alabileceğimiz önlemleri sınırlar. Krizin şiddeti arttığında ve daha sonra hasarın üstesinden gelinmesi gerektiğinde bu farkı daha çok hissedeceğiz” diye izah etti.

Koronavirüs ve onunla ilgili kısıtlamaların neden olduğu kriz, Bulgaristan’ı Euro Bölgesi’nin “Bekleme Odasına” girişini yeniden ertelemeye zorluyor. Hükümet, şubat ayı sonlarında bu kararın üç ay ertelenmesi çağrısında bulunmuştu. Plana göre Bulgaristan’ın 2020 Nisan ayı sonunda Avrupa Birliği (AB) Bankacılık Birliği ve ERM II’nin bir parçası olması gerekirdi, Maliye Bakanı Vladislav Goranov geçen yıl birkaç kez bunun kendisinin doğum günü olan 30 Nisan’da gerçekleşeceğini söylemişti. Ancak daha sonra net bir açıklama yapmadan hükümet, katılımı üç ay – Temmuz 2020’ye kadar erteleyeceğimizi açıklamıştı.

Radev, şimdi hükümetin krize tepkisinin yeterli olduğunu ve bankacılık sektörünün bu kez sorunun değil çözümün bir parçası olarak krize girdiğini söylüyor.