Bugün ”Bombaların” Yayınlanmasının Üçüncü Yılı

Tam üç yıl önce bugün dönemin muhalefet lideri Zoran Zaev, yasa dışı dinleme kayıtlarını ilk olarak kamuoyuna basın toplantısı ile duyurdu. ”Bombalar” olarak bilinen ses kayıtları Makedonya’nın siyasi krizdeki doruk noktasına ulaşmasına vesile olmuş ve geri dönüşü olmayan  süreçler başlatmışlardı.

Zaev’in basın toplantısında söylediği ilk sözler ülkede yasa dışı olarak 20 binden fazla vatandaşın dinlendiği olmuştu. Dinlenenler arasında gazeteciler, aydınlar, muhalefet siyasileri, dönemin iktidar yetkilileri ve Cumhurbaşkanı İvanov’un olduğunu açıklamıştı.

Basın toplantıları ile kamuoyuna paylaşılan ”bombalar” dinleyenleri şok edecek bilgiler içermekteydi. Başta yolsuzluk, hukuk süreçlerine müdahale, kumpas olayları, seçim hile ve ihlalleri, Yunanistan ile varolan isim sorunu konusundaki gizli pazarlıkların içeren ses kayıtları hem ülke içerisinde hem de uluslararası çapta büyük yankı uyandırmıştı.

Daha sonra yasa dışı ses kayıtlarının içeriğindeki yasa dışı konuları incelemek üzere Özel Yetkili Savcılık kurulmuştu. Savcılık ses kayıtlarından yola çıkarak dönemin Başbakanı Nikola Gruevski ve birçok üst düzey yetkili hakkında suç iddianameleri hazırlamıştı. İddianameler hakkındaki hukuki sürec hala devem ediyor.