Bosna’da İç Savaş Sırasında Sırpların Katlettiği Siviller Beyaz Kurdele Günü’nde Anıldı

Bosna’daki savaşın başladığı 1992’de Prijedor şehri ve civarında kollarına bağladıkları beyaz kurdele ve evlerine astıkları çarşaflarla tespit edildikten sonra Sırplar tarafından katledilen sivil kurbanlar, Beyaz Kurdele Günü’nde anıldı.

Bosna Hersek’te 2012’den beri düzenlenen Beyaz Kurdele Günü etkinlikleri kapsamında, başkent Saraybosna’daki anma programı, Skenderija Köprüsü’nde yapıldı. Programın organizatörlerinden Adis Hukanovic, Beyaz Kurdele Günü’nün artık uluslararası bir boyut kazandığına işaret ederek, “Bugün Saraybosna’dan, Prijedor’da katledilen çocukların ailelerine her zaman onların yanında olduğumuz mesajını vermek istiyoruz.” dedi.

SIRPLAR PRIJEDOR’DA 102 ÇOCUK KATLETTİ

Prijedor’da 102’si çocuk, 256’sı kadın 3 bin 176 sivilin katledildiğini anımsatan Hukanovic, aradan geçen 28 yıla rağmen hala birçok kurbana ulaşılamadığını kaydetti. Hukanovic, beyaz kurdelenin, onur mücadelesinin sembolü olduğunu vurgulayarak “Aynı zamanda, Bosna Hersek’teki herkese katliamları inkar edenlere karşı seslerini yükseltme çağrısıdır.” diye konuştu. Program kapsamında, köprünün demir parmaklıklarına çocuk kurbanların isimleri yazılı beyaz kurdeleler de asıldı.

TARİHİ MOSTAR KÖPRÜSÜNDEN KARANFİLLER ATILDI

Katliamın yaşandığı Prijedor şehrinde de kurban yakınları tarafından anma programı düzenlenirken, bir kez daha yerel idarecilerden katliamda hayatını kaybeden çocuklar için şehirde bir anıt yapılmasına izin verilmesi talebinde bulunuldu. Mostar’da ise halka beyaz kurdeleler dağıtılırken, tarihi Mostar Köprüsü’nden Neretva Nehri’ne karanfiller atıldı. Organizatörler, savaşın kurbanlarının asla unutulmaması gerektiği mesajı verdi. Bu arada, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de de Boşnak Azınlık Konseyi tarafından anma programı düzenlendi, insanlara beyaz kurdeleler dağıtıldı.