BALKANLAR

Borisov Gözaltından Çıktı

Dün yapılan polis operasyonu ile gözaltına alınan Bulgaristan eski Başbakanı Boyko Borisov gözaltından çıktı. Operasyonun Bulgaristan polisi ve Avrupa Kamu Savcılığı ile yürütüldüğü bildirilmişti.

24 saat gözaltında kalan Borisov serbest kalırken basın mensuplarına açıklama bulundu. Borisov, dün geceden beri bir sandalyede oturtulduğunu ve hiçbir polis memuru ya da savcı onu neden gözaltında tuttuklarını söylemediğini açıkladı. Evinin bodrum katından tavanına kadar aradıklarını ve hiçbir şey bulamadıklarını ve aleyhinde herhangi bir suçlama olmadığını iddia ediyor. Kendisine yapılanın organize siyasi kumpas ve zulüm olduğunu söyledi.

Borisov ayrıca “Şimdi 1944’te olduğu gibi okuyoruz. Başbakan arıyor, polis ve savcıları kendi ofisinde çağırıyor” ifadelerini kullandı.

Borisov ile birlikte gözaltına alınan Maliye eski bakanı Vladislav Goranov ve bütçe komisyon başkanı Menda Stoyanova’nın da serbest bırakıldıkları bildirildi.

Borisov ve yakın çalışma arkadaşlarına operasyonun Avrupa fonlarının kötüye kullanılması şüphesi ile yapıldığı kamuoyunda iddia edilmişti.

Follow by Email
WhatsApp