BALKANLAR

Bir Kofer Bir Sandık Etkinliğinde “Aşrı Memleket” Konseriyle Tarihe Yolculuk

Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma derneğinin geleneksel halde Sirkeci garında yapmış olduğu “Bir Kofer Bir Sandık” etkinliği 2018 yılından sonra bir daha yapılmamıştı. Eski Yugoslavyadan Türkiyeye göçü anlatan bu anlamlı programın 2024 yılının Mayıs ayında tekrar yapılacağını duyuran Kosova Prizrenliler derneği daha önce on yıl düzenlemiş olduğu etkinliği hatırlatmak için Fatih Kültür Merkezinde “Aşrı memleket” konseri gerçekleştirdi.

Etkinlik Kosova Prizrenliler Dernek Başkanı Nadir Şen’in Eski Yugoslavyadan ana vatanı Türkiye’ye göç hikayesinin canlandırılmasıyla başladı. Açılış konuşmadında Başkan Nadir Şen Rumeliden Göç etmiş insanların Türkiye sınırları içerisinde ne kadar başarılı olduklarına ve bu ülkeye sağladıkları katkılara değindi. Sunuculuğunu Gazeteci Yusuf Emin’in yaptığı gecede Rumeli yöresine has hikayeler ve görseller eşliğinde türkülerin okunduğu Aşrı Memleket konseri gerçekleşti. Gayda İstanbulun muhteşem performansı solist Fehmiye Çelik’in yorumuyla Rumeli; kültüründen tarihine, adetlerinden göç anılarına kadar anlatıldı. Konuklar adeta tarihte müzik eşliğinde yolculuğa çıktılar.

Geceye Fatih Belediye başkanı Mehmet Ergün Turan, Bayrampaşa Belediye başkanı Atilla Aydıner, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Cavit Ganiş, Bosna Hersek Başkonsolosu Enisa Komar, Arnavutluk Fahri konsolosu Ebru Sanver, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kamuran Atakan gibi çok sayıda davetli katıldı.