GÜNCELSİYASET

Başbakan Kovaçevski Koalisyon Ortataklarıyla Bir Araya Geldi

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Başbakanlık binasında koalisyon ortaklarıyla yaptığı görüşmenin ardından bir sonraki parlamento seçimlerinin 2024 yılında olağan dönemde yapılacağını söyledi.

Toplantının ardından Başbakan Dimitar Kovaçevski basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Genel seçimlerin  olağan zamanda düzenleneceğinin altını çizen Kovaçevski, “Erken seçim vatandaşın sorunlarını çözmeyecek, derinleştirecek, o yüzden bu konuyu kapatıyoruz. bir sonraki parlamento seçimleri 2024’te normal dönemde yapılacak.” diye konuştu.

Kovaçevski, “Krize, yeni bir kriz karşıtı önlemler paketi, sistematik reformlar, üst düzey yolsuzluğa karşı seçici olmayan mücadele ve seçim mevzuatının AGİT / ODIHR tavsiyeleriyle uyumlu hale getirilmesiyle yanıt vermeye devam ediyoruz. Erken seçim şantajlarını ve yasama organını bloke etme girişimlerini mantıksız buluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen toplantıya ittifakta yer alan tüm 26 parti katıldı.

Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı toplanto sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İttifakımızda yer alan partilerle birlikte küresel kriz koşullarında vatandaşlarımız için, ülke ekonomisi ve iş dünyası için istikrarın sağlanmasına ilişkin bir deklarasyon imzaladık.
Bununla birlikte küresel ekonomik, enerji, ve güvenlik alanında yaşanılan sorunları çözmenin çaresi yeni bir erken genel seçim olmadığı, seçimlerin 2024 yılında, öngörülen tarihte yapılacağı konusunda ittifaka yer alan partiler olarak ortak bir tutum sergileme kararı aldık” ifadelerinde bulundu.