AVRUPA

Bakan Hasan İstanbul’da Düzenlenen 10. Boğaziçi Zirvesinde

Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan, İstanbul’da düzenlenen 10. Boğaziçi Zirvesi’ne katılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Zirveye dünyanın dört bir yanından cumhurbaşkanları, başbakanlar, başbakan yardımcıları ve bakanlar katıldı.

Bu Zirve geleneksel olarak her yıl art arda 10 yıl İstanbul’da düzenlenir. Zirvenin amacı, küresel işbirliğini teşvik etmek, ticareti ve yatırımları arttırmak amacıyla politikacılar, işadamları ve benzerleri arasında müzakereler ve ya tartışma yaratmaktır. Zirve, 27- 29 Kasım tarihleri arasında 3 gün sürecek.

 

Konuşma gerçekleştiren Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan, “Değişen Bir Dünyada Küresel Ticaretin Geleceği” konusunu ele aldı. Konuşmasında, Elvin Hasan ilk önce organizatörlere ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı geliştirmek ve potansiyel yatırımları çekmek için Zirveye davet ve katkıda bulundukları için teşekkür etti. Konuşmasında, “İyi ilişkileri olan ülkelerin ekonomilerini artan döviz ve yatırım ile birleştirme imkânı olduğunu söyledi. Önceden yalnızca bir ülkede mevcut olan ürün ve hizmetler artık gelişmiş ekonomik fırsatlarla doğrudan bağlantılı olan diğer pazarlarda da mevcut. Yatırımcılar için bu fırsatlar daha fazla yatırım seçeneği ve yeni kazanç elde etmek için yollar sunuyor. ” dedi.

Bakan, modern zamandan gelen tüm değişikliklerin ekonomik işbirliğini küresel düzeyde derinleştirmek için kullanılması gerektiğini söyledi.

Bakan Hasan Kuzey Makedonyanın hem ekonomik hem de siyasi açıdan artık iyileştiği ve komşularla iyi ilişkiler kurararak, başarılı bir şekilde ekonomik büyümenin arayışında olduğunu  söyledi.