AVRUPA

Bakan Elvin Hasan Manastır’da Üç Şirketi Ziyaret Etti

Dün Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan’ın kabinesinden aldığımız basın bildirisinden:

“Dün 159. Hükümet Oturumunu Manastır’da düzenledik, yakın gelecekte ülkemizin değişik bölgelerinde düzenlenecek olan oturumlardan ilkini teşkil ediyordu. Düzenlenen oturumun öncelikleri şirketlere verilen mali destek sözleşmeleri imzalama kararının getirilmesiydi. Buna bağlı olarak, Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan 2018 yılında Mali Destek Kanunundan yararlanan ve  Manastır’da bulunan üç şirketi ziyaret etti.

 

Ziyaret edilen şirketlerden birtanesi Print Soluşn şirketiydi, bu şirket matbaacılık faaliyeti göstermektedir. Şirket yöneticileri tarafından geleceğe yönelik gelişim planları aktarıldı. Diğer iki şirket de Manastır yöresinde bulunmkatadır, metalurji sanayiinde etkin olan Metal Kop, kapı ve pencere alüminyum profilleri üretiyor, bir diğeri de ürünlerin bir bölümünü Avustralya’ya ihraç edilen geleneksel makedon gıda ürünleri üreten Babam Fud şirketidir.

Bakan Elvin Hasan üretim tesislerini yerinde ziyaret ederek günlük çalışma dinamiklerinden ve üretim süreçlerinden haberdar olup, üretimde gerekli olan makineler için bilgilendirildi. Şirketlerin gelişimi ve yeni başarılara ulaşabilmek adına görüşmelerde şirketlerin aldığı destekler konuşuldu.

 

Dün Hükümet Oturumunda mali destek sözleşmeleri imzalama kararının getirilip Ekonomik büyüme ve kalkınma planı kapsamında 170 şirkete mali destek verilecektir. Bu 170 şirketin toplam yatırım miktarı 230 milyon avrodur, bununla birlikte yeni 4577 kişiye istihdam sağlanmakdatır. Hükümetimiz, iş ortamını iyileştirmek adına aktif ve kararlı bir şekilde çalışmaktadır.” denildi