EĞİTİMGÜNCEL

Kovaçevski: “SONK’un Eğitimdeki Grev Tutumu Kabul Edilebilir Değil”

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Bağımsız Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası (SONK) tarafından başlatılan ve eğitimdeki grevin ikinci haftasında, sendikanın tutumu ve Hükümetin önerdiği %10’luk maaş zammının reddi konusunda sert bir açıkla yaptı.

Kovaçevski’nin açıklaması şu şekilde:

Bugün çocukların okulda olmayacağı ikinci hafta başlıyor. SONK, %10’luk maaş artışı teklifini reddederek, öğrencilerin eğitimine zarar veren ve velilerin günlük hayatını zorlaştıran şantajlara devam etme kararı aldı.

Hükümet, krizle başa çıkmak, fiyat artışlarını dengelemek ve başta en savunmasız olanlar olmak üzere vatandaşlarımıza onurlu bir yaşam sağlamak için ciddi çaba sarf ediyor. Küresel krizin bu kadar zor koşullarında bile, maaş ve emekli maaşlarında tarihi bir artış sağlayan ve vatandaşlara maddi olarak güçlü destek veren muhtemelen tek Hükümetiz.

Her şeye rağmen SONK, 2.500 denarlık maaş artışının küçük olduğuna inanıyor. Hükümet tarafından alınan kriz karşıtı önlemlerle birlikte, vatandaşların faturaları ayda 4.000 denar daha düşük. Bu basitçe makul bir tutum olarak kabul edilemez, SONK’nun kişisel çıkarlarını çocukların çıkarlarının önüne koyduğunun açıkça görüldüğü bariz bir baskı olarak kabul edilebilir.

2017’den bugüne eğitimde maaşları %21 oranında artırdık. Teklif ettiğimiz ek %10 artış ile küresel ekonomik kriz koşullarında SONK için %31’lik bir artış olacaktır. Geçmiş ile karşılaştırma yaparsak, 2011’den 2016 yıllarına kadar olan beş yılda eğitim maaşları yalnızca %4 oranında artırıldı.

Hükümet diyaloğu sürdürmek ve ortak bir dil bulmak için elinden gelen her şeyi yapıyor, ancak SONK’nın talepleri ve tutumu kesinlikle kabul edilemez. Çocukların yeri okullardadır ve bu durumda eğitim hakkını kullanmamalarından sadece SONK ve yönetim sorumludur.