EĞİTİM

Aziz Kiril ve Metodiy” Üniversitesinde Zam Protestosu

“Aziz Kiril ve Metodiy” Üniversitesi profesörler maaş artışı için seslerini yükselttiler. Üniversite Sendikalar Federasyonu, bu doğrultuda protesto düzenledi. Protestoya katılan üniversite çalışanları, kurumdaki durumun kötü olduğu görüşündeler. Bir bilim doktorunun.ortalama maaştan daha düşük bir maaş aldığını ifade eden akademik kadronun yanı sıra, üniversitede idari görev yürüten çalışanlar da asgari ücret aldıkları gerekçesi ile protestoya katıldılar.

Protestoya destek veren “Aziz Kiril ve Metodiy” rektörü Prof.dr.Nikola Yankulovski, üniversite hocaları ve çalışanlarının maaşlarının düşüklüğünden yakınırken, ilgili tüm kurumlara maaş artışı konusunda resmi taleplerini yolladıklarını belirtti.

Üniversite sendikasının açıklamasına göre, şu anda üniversitede 2400 civarında çalışanın olduğu bildirilmekte. Ülke genelinde yüksek eğitimde toplam çalışan sayısının ise 4500 olduğu belirtiliyor. Sendika acilen yeni toplu sözleşme imzalanması gerektiği görüşünde.Sendika, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda bir sonraki protestonun Hükümet binası önünde olacağını duyurdu.