GÜNCEL

AYM Üye Adayı Fatmir Skender, Meclis Komisyonundan Onay Aldı

Kuzey Makedonya Meclisi’nin “Seçim ve Atamalar Komisyonunun “ düzenlenen toplantısında Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi adayların görüşülmesi başlandı. İktidar ve muhalefet partilerinin sundukları toplam 9 isim önümüzdeki günlerde komisyonda görüşülecekler.

Komisyonun ilk gününde AYM üye adayı Türk kökenli Fatmir Skender, iktidar milletvekillerinin oyları ile komisyondan onay aldı.

Adaylar AYM üyeliğine Komisyondan sonra Genel Kuruldan onay aldıkları halde seçiliyor.

İlk olarak habermakedonya.net tarafından Skender’in adaylığını kamuoyuna yansımıştı. Skender hukuk alanında tecrübeye sahip ve hali hazırda hakimlik görevini yürütmekte.

Skender’in adaylığının kamuoyuna yansımasının ardından konu ile ilgili Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim açıklama yapmıştı.

İbrahim’in açıklaması şu şekildeydi: “Kuzey Makedonya Meclisinin,Seçim ve Atama Komisyonunun bügün düzenlenecek olan toplantısında Anayasa Mahkemesi (AYM) üye hakim teklifleri noktası yer almakta. AYM üye hakim teklifleri arasında soydaşımız Fatmir Skender yer almaktadır. Teklifin, Meclisteki Türk siyasi partilerin ortak teklifi olduğunu kamuoyuna bildirir, en kısa sürede Meclis prosedürünün tamamlanıp oylanmaya sunulmasını bekliyoruz.”

 

Follow by Email
WhatsApp