SAĞLIK & SPOR

Avrupa Ülkeleri Kısıtlamaları Gevşetiyor

İtalya gece kulüplerini açıyor, İspanya’da maske zorunluluğu açık alanlarda kalkıyor… Hollanda’da kısıtlamalar büyük oranda devre dışı kalacak. Avrupa‘da kısıtlamalar adım adım devre dışı bırakılıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede geçerli olan koronavirüs kısıtlamalarından bazılarının yakında kaldırılacağının sinyalini verdi. Omicron dalgasında henüz zirvenin görülmediğini vurgulayan Scholz, “Bilimsel öngörüler zirve noktasının yakın olduğuna işaret ediyor. Bu da bize, bir sonraki federal ve eyalet hükümetleri toplantısında, önümüzdeki hafta gevşetme adına bir adım atma ve bahar ayları için devamını planlama şansı tanıyor” dedi.

Hollanda’da da hükümet 18 Şubat’ta kısıtlamaların çoğunun kaldırılacağını duyurdu. Stadyumlar, tiyatrolar, sinemalar ve restoranlar neredeyse kısıtlama olmadan ziyaretçilere açılabilecek. Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers tarafından parlamentoya gönerilen mektupta açıklanan adıma göre saat 22.00’ye kadar açık kalabilen restoranların kapanış saati de 01.00’e alındı.