GÜNCEL

Arnavutların 8. Partisi Kuruldu

Yaz ayları Kuzey Makedonya’da yaşayan Arnavutların siyasi teşkilatları hareketli günler geçirdi. Yeni partinin kurulmasıyla birlikte Parlamento’da 8 Arnavut partisi temsil ediliyor.

Bir ay içinde parti siciline üç yeni parti kaydedildi. Üçü de Arnavutların parlamento partileri, yani ya kurulmuşlar ya da milletvekilleri bu partilerin üyesi.

Halk Hareketi Makedonya’daki en yeni siyasi parti. Kurucusu ve başkanı bağımsız milletvekili Skender Recepi-Zeid oldu. Recepi daha önce BESA, BESA’nın parçalanmasından sonra ALTERNATİVA’da görev almış ve milletvekili seçilmişti. ALTERNATİVA’nın yönetimiyle ters düşen Recepi-Zeid bir süredir bağımsız milletvekili olarak görev yapıyor.

Halk Hareketi’nin kurusu başkanı olan Recepi-Zeid, ALTERNATİVA’dan ayrılma gerekçelerini açıkladıktan sonra, ya siyaseti brakma, ya da mevcut siyasi partilerinden birine üye veya yeni bir parti kurmak üzere üç seçeneği olduğunu ve arkadaşlarıyl yaptığı görüşmeler sonrasında Halk Hareketi’ni kurma kararı aldıklarını söyledi.

Halk Hareketi böylece Makedonya Arnavutları’nın 8. siyasi partisi oldu.