Anayasa Mahkemesi, Bağımsız Makedonya’nın 31. Yılında “Kaybolma” ile Karşı Karşıya

Anayasa Mahkemesi, anayasallığı ve kanunları korur. Ya da en azından Anayasa’ya göre böyle olması gerekiyor. Ancak son dönemde Anayasa Mahkemesi oturumlar yapmak yerine mektuplar göndermekte ve hükümet tarafından bu özel organın ciddiyetinin anlaşılmasını talep ediyor.

Anayasa Mahkemesinde dokuz üye yerine şimdi beş üyesi var.  İki ay içinde dört üye olacak, daha doğrusu Başkan Dobrila Katsarska ve üç üye.Bu, boş koltukların Aralık ayı başında doldurulmaması halinde Anayasa Mahkemesi’nin topyekûn abluka ile tehdit edileceği anlamına geliyor.

Anayasa Mahkemesi’nin 31 yıllık bağımsız Makedonya’daki varlığının tarihinde ilk kez, aynı zamanda göreve başladığı 1964 yılından bu yana varlığının ardından ilk kez, yasal olarak var olmama olasılığı ile karşı karşıyadır. T bunlar Anayasa Mahkemesinde bir sandalyeye oturacakların isimlerini öneren, tartışan ve nihayetinde seçmek zorunda kalan politikacıların davranışlarından kaynaklanmaktadır.

Ana muhalefet VMRO-DPMNE Anayasa Mahkeme üyelerinin seçimini komisyon toplantılarında uzun uzun konuşarak, engellemekteler.