EĞİTİMGÜNCEL

Alikoç Sakinleri 30 Günden Fazla Çocuklarını Okula Göndermiyor

Köylerinde yapılan yeni okul binasının birkaç yıl geçmesine rağmen hizmete verilmemesinden rahatsız olan Radoviş’e bağlı Alikoç köyü sakinleri, çocuklarını okula göndermiyor. Şimdiye kadar Alikoç’lu öğrenciler yaklaşık 3-4 kilometre uzaklıktaki Kocaali köyündeki okulda eğitimlerini alıyordı.

2015 yılında Poçuvalı köyünden Türkiyeye göç etmiş bir hayırseverin yeni okul binası inşa etmesiyle birlikte köy sakinleri bu yıl yeni binanın tamamlanıp orada eğitimin yapılmasının yollarını aramaya başladı. Fakat binadaki eksiklikler  ve işlerin devletin bürokrasi labirentine takılıp eğitimin orada yapılmasına engel oluyor. HaberMakedonya olarak köyün Muhtarı İsmail Züberov ile yaptığımız telefon konuşmasında köy halkını en çok devlet yetkililerin ve medyanın ilgisizliği üzdüğünü söyledi. Bir tek Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan bizi ziyaret edip okul binası eksiklerin tamamlanması yönünde yardımcı olacağı sözünü verdi, diğerleri onları bilgilendirdiğimize rağmen bizleri hiç ziyaret etmediler bile. dedi

Devamında Muhtar “Alikoç köyü sakinleri olarak yeni eğitim yılının başlamasıyla okul binasında ki eksikliklerin tamamlanması doğrultusundaki taleplerimizi duyurmak için çocukları okula göndermeme kararı aldık.

2015 yılında buradan Türkiye’ye göç etmiş bir Poçuvalı Mümin hayırsever olarak onun tarafından yeni okul binası inşa edildi. Belediyeden okul binasının kullanıma açılacağı konusunda söz verdiler. Fakat bugüne kadar bina hizmete verilmedi” ifadelerini kullandı.

Züberov, açıklamasının devamında “Çocuklarımızın bu binada eğitim görememesi bizi ciddi anlamda üzüyor. Çocuklarımız okula gitmek için her gün 3-4 kilometre yürüyor. Dağlık bir bölgede çocukların her gün bu kadar yol yürümesi çok zor. Bir de hava şartları yağmurlu olduğunda çamurlu yol üzerinde, hava şartları karlı olunca da bu zorluk daha da artıyor. Bu yüzden köy halkı olarak çocukları okula göndermeme kararı aldık. Alikoç köyünden yaklaşık 40 öğrenci mevcut.” dedi.

Okuldaki eksikliklerin tamamlanamsını talep ettiklerini ifade eden köy muhtarı, “Okul binasında tuvalet, su, elektrik eksikliği mevcut. Biz belediyeden, devletten, yetkililerden bunların tamamlanmasını yıllarca istiyoruz. Devlet için bir belediye için bunları halletmek çocuk oyuncağı. Sanki yetkililer bizi ciddiye almıyor. Artık nereye başvuracağımızı bilmiyoruz. Başka çaremiz olmadığından çocukları diğer okula göndermeme kararı aldık” dedi.