EĞİTİM

Ali Koç ve Kılavuzlu’da Okul Sorunu Çözülüyor

Radoviş belediyesine bağlı Ali Koç köyünde 2015 yılında yapımı tamamlanan okul belediye engeline takılmıştı.

Radoviş belediyesine bağlı Ali Koç köyünde Poçuval’dan Türkiye’ye göç etmiş bir hayırsever tarafından inşa edilen ve 2015 yılında yapımı tamamlanan okulun hala eğitime başlamamış olmasını köy halkı, çocuklarını okula göndermeyerek protesto etmişti. Yaşanılan sıkıntıyı defalarca değişik platformlarda ve belediye meclisinde gündeme getiren Yaşar Süleyman okulun açılması için büyük çaba sarfederken, bazı çevreler tarafından tehdit edildiğini Anadolu Ajansı’na açıklamıştı.

Belediye meclis üyesi Yaşar Süleyman’ın girişimi ve Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan’ın üst mercilerle yapmış olduğu görüşmelerin ardından Ali Koç ve TİKA tarafından Kılavuzlu’da inşa edilen okulun en kısa zamanda açılması için çalışmalar devam ediyor. Ali Koç ve Kılavuzlu’da okul binaların yasallaşması konusunda bu iki köy için imar planı belediye meclisinde bugün görüşülecek ve tekliflerin kabul edilmesiyle birlikte okul binalarının yasallaşması bekleniliyor. Böylece Ali Koç ve Kılavuzlu’da inşa edilen yeni okul binalarının 2020/2021 eğitim ve öğretim yılından çalışması beklenilmekte.

Yaşar Süleyman haber sitemize yaptığı açıklamada zor bir süreci atlattıklarını, Türklerin hakkını ve hukukunu yüksek sesle savunduğundan dolayı tehditler aldığını belirterek, Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan’ın üst mercilerle yaptığı görüşmelerin ardından Ali Koç ve Kılavuzlu’da okul binaların açılması için çalışmaların sonuna gelindiğini söyledi. Süleyman, Ali Koç’ta okul binasının inşaatı  2015 yılında tamamlanmasına rağmen bir önceki belediye başkanı ve geçen dönemki Türk kökenli belediye meclis üyesi maalesef soruna çözüm bulamadıklarını söyledi.

Özellikle Kılavuzlu’da TİKA tarafından inşa edilen okul binasının yasallaşması için bu kadar uzun bir süre geçmesi, dost ve kardeş ülke Türkiye’ye saygısızlık olarak nitelendirdiğini bundan dolayı sorunun çözümlenmesi için büyük uğraş gösterdiklerini sözlerine ekledi.