SİYASET

Ali Ahmeti: Kuzey Makedonya’da Arnavut Bir Başbakan Seçme Zamanı Geldi

Demokratik Bütünleşme Birliği’nin kurululuşunun 18. yıl dönümü vesilesiyle parti başkanı Ali Ahmeti yazılı bir açıklama yaptı. 18 yıllık faaliyetleri özetleyen Ahmeti, UÇK’dan sonra Demokratik Bütünleşme Birliği’ne geçiş süreci ve yapmış oldukları çalışmalardan bahseden Ahmeti, hedeflerine bir bir ulaştıkları belirtti. Ülkenin NATO üyesi olmasıyla birlikte, ülkede Arnavutların tek temsilcisi olduklarını ve ülkede artık Arnavut kökenli bir Başbakan seçme zamanının geldiği belirtildi.

Sosyal Demokratlar Birliği genel başkanı Zoran Zaev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Başbakan adayı benim, eğer Ahmeti ve partisi bizi tehdit edecekse, önümüzdeki dönemde iktidar ortağı olmayacaktır ifadesini kullandı. Vmro-Dpmne genel başkanı Mitskoski’de Zaev’e benzer bir açıklamada bulunurken, kendisinin Başbakan adayı olduğunu yeniledi.

Arnavut partileri ise Ahmeti’nin açıklamalarını ciddiye almayarak, BESA Hareketi lideri Bilal Kasami yazılı açıklamada Demokratik Bütünleşme Birliği kadrolarının yolsuzluk, usulsüzlükler üzerine önce hesap verme zamanı geldiğini, 18 yıldır Arnavut seçmende terör estirdiğini belirtti. Arnavut bir Başbakan seçilebilir, ancak Ali Ahmeti’nin başkanlığını yaptığı Demokratik Bütünleşme Birliği’nden mümkün değil ifadesi yer aldı.

Arnavut İttifakı genel başkanı Ziyadin Sela, Ahmeti’nin açıklamasının komik olduğunu, Arnavut Cumhurbaşkanı adayı etrafında birleşme zamanı geldiğinde, Ahmeti’nin kaçtığını dile getirdi.