SİYASET

Aktan Ago’yla İlk Kez Ardı Ardına iki Türk İstanbul Başkonsolosu Olarak Atanıyor

Evli ve iki çocuk babası olan Aktan Ago, Kuzey Makedonya Hükümetinin 13 Ağustos’ta aldığı karar ile İstanbul’a Başkonsolos ve Başkonsolosluğu’nun Şefi olarak atandı. 19 Ağustos 2019’ta Resmi gazetede yayınlanan karar ile Ago resmen bu göreve atanmış oldu.

7 Şubat 2019’da atanmak için bakanlar kurulundan onay alan Ago, Kuzey Makedonya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle gecikmeli olan ve en son Zerrin Abas’ın bu görevde olması nedeniyle ilk kez iki Türk ardı ardına üstelenmiş oldu.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi kayıtlarına göre Makedonya’nın Ankara Büyükelçiliği dışında Türkiye’de 10 Fahri Konsolosluğu da bulunmaktadır. Aydın, Antalya, Gaziantep, Eskişehir, İzmir, Konya, Kocaeli, Malatya ve Trabzon’un ardından en son Edirne’ye fahri konsolos atanmıştı.

Aktan Ago, 1976 Üsküp doğumlu  Üsküp Türk Dili ve Edebiyatı mezunudur. Üsküp Blaje Koneski Filoloji Fakültesinde 2004 Yüksek Lisans 2010’da doktora ünvanını aldı. Folkor, etnoloji, gelenekler, kültür ve dil alanlarında araştırmalar yaptı. Birçok bilimsel projede yer aldı.

İki kitabın yazarı ve 5 kitabın ortak yazarıdır. Çok sayıda bilimsel makaleye imza atarken, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konferans, panel ve sempozyumda katıldı. Değişik dergilerde makaleleri de yayınlandı.

Kuzey Makedonya’nın değişik üniversitelerinde ders verdi, Marko Tsepenkov Folklor Enstitüsünde çalıştı.