GÜNCEL

AK İlerleme Raporuna Göre Ülkemiz Hala Demokratikleşme Sürecinde

Avrupa Komisyonu (AK) Kuzey Makedonya’nın Avrupa ilerleme raporunu açıkladı. Rapordaki eksiklikler için iktidar, muhalefeti suçladı.

AB Kuzey Makedonya Delegasyonu Şefi David Gear, AK İlerleme Raporu’nun kopyalarını Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Meclis Başkanı Talat Caferi ve Meclis Grup Koordinatörlerine sundu.

Raporu yorumlayan Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, raporda yer alan olumsuzlukların ülkedeki siyasi kutuplaşmadan ve muhalefetin meclisteki reform yasalarının geçmesini engellemesinden kaynaklandığını ifade etti.

SDSM tarafından yapılan açıklamada ise rapora göre VMRO-DPMNE ve Levica partilerinin Kuzey Makedonya’nın AB yolunu tıkadıkları kaydedildi.

Rapordaki eksiklikler hakkında iktidarı suçlayan ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE, ilerleme raporunun ülkenin bir durağanlık gösterdiği hatta kısmen gerileme de yaşadığını kanıtlar nitelikte olduğunu belirtti.

AK 2023 ilerleme raporuna göre Kuzey Makedonya’da AB ile müzakerelerin sürdürülmesi için geniş bir siyasi uzlaşının sağlanması gerektiği, bu süreçte meclisin rolünün güçlendirilmesinin kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor.

Ülkenin demokratikleşme sürecinde çaba sarf edildiğinin de bildirildiği raporda hukukun üstünlüğünün korunamadığına işaret ediliyor.