SAĞLIK & SPOR

“Acıbadem-Sistina” ve “Jan Mitrev” Hastaneleri Geçen Yıl 110 Milyon Avro Ciro Yaptı

“Pari” (Para) internet portalı ve biznismreza.mk sitesi ülkedeki en büyük özel hastanelerin geçen 2021 yılı finans durumlarını incelediler. “Acıbadem-Sistina” hastanesinde vatandaşların ödedikleri ücret geçen yıl 77,5 milyon avro olurken, “Jan Mitrev” hastanesinde ise bu rakamın 32,5 milyon avro olduğu açıklandı. Buna göre iki hastanenin 2021 yılı cirosu 110 milyon avro oldu, aynı hastanelerin 2020 yılında cirolarının 69,1 milyon avro olduğu bildiriliyor.

Habere göre iki hastanenin rekor gelirlerine rağmen, Covid-19 pandemi döneminde vatandaşlara daha uygun fiyatlı hizmet sunmadıkları belirtiliyor.

Kuzey Makedonya’da yönetmeliklere göre herkesin sağlık sigortası var ama korona salgını sağlık sistemini son derece kötü etkiledi, bu nedenle özel hastanelere yönelen vatandaşlar buralarda büyük meblağlar ödemek zorunda kaldı.

Araştırmaya göre geçen yıl Acıbadem-Sistina hastanesi toplam 77,5 milyon avro ciro üzerinden,  17,3 milyon avro net kâr (vergili, net kâr) elde etti. Bu da vatandaşların bu hastaneye ödedikleri her 5 denardan, 1 denarın hastaneye kâr olarak kaldığını gösteriyor. Hastanenin internet sitesinde yönetim kurulunda Mehmet Ali Aydınlar, Yordan Kamçev, Antoniye Maranovski ve Tahsin Güney’in olduğu bilgisi var.

“Jan Mitrev” hastanesine gelince geçen yıl yaptıkları 32,5 milyon avro cirodan, 9,2 milyon avro net kâr elde edildiği bildirlmekte. Hastanenin sitesinde yönetim kurulu hakkında bilgi yer almazken sadece müdür olarak Dr. Jan Mitrev’in ismi geçmekte.

Pndeminşn başladığı mart 2020 tarihinden sonra özel hastanelerin cirolarında ciddi bir artışın yaşandığı bildirilmekte.