GÜNCEL

ABD: Kuzey Makedonya ve Arnavutluk Birlikte AB Üyelik Müzakerelerine Başlamalı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı (United States Department of State) tarafından yapılan açıklamada, ABD’nın Bulgaristan ve Kuzey Makedonya ile var olan sorunun ve AB müzakere başlangıç vetosunun kaldırılması için görüşmelere devam ettiği bildiriliyor. Bu sorunun çözümü ve ardından Kuzey Makedonya ve Arnavutluğun birlikte AB üyelik müzakerelerinin başlamasının zamanının geldiğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı, ayrıca geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Fransız meslektaşı Jean-Yves Le Drian yaptığı telefon görüşmesinde AB’nın Fransa dönem başkanlığında bu sorunun çözümü konusunu masaya yatırdıkları belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, konu ile ilgili yaptığı yorumda Bulgaristan ve Kuzey Makedonya arasındaki sorunun çözümü konusunda ABD’nın çalışma yürüttüğünü, çözüm detayları veya çözümün tarihi hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Price açıklamasının devamında: ”Batı Balkanlar’ın geleceğinin AB’de olduğuna inanıyoruz. Genişleme süreci, bölge genelinde kalıcı barış, istikrar ve refahı teşvik ediyor, İki ülke temel görevlerini tamamladılar, uzun ve zorlu katılım sürecinin bir sonraki aşamasında birlikte devam etme zamanının geldiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Follow by Email
WhatsApp