BALKANLAR

ABD Kosova’nın Bağımsızlığını Desteklemektedir, Diyalog AB Tarafından Yönetilsin

Düzenledikleri basın toplantısında ABD’nin Batı Balkanlar Özel Elçisi Gabriel Escobar ve AB’nin Diyalog Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirmenin tek yolunun diyalogu sürdürmek olduğuna dair bir ortak mesajı dile getirdiler.

Slovak diplomat Miroslav Lajçak, AB ve ABD’nin Brüksel’deki diyalog ve onun gelecekte nasıl devam edeceği konusu üzerinde birlikte çalıştıklarını söyledi.

AB ve ABD’nin, Kosova ve diyalog süreci için ortak bir vizyonu paylaştıklarını açıklayan Lajçak,  diğerleri arasında şunları da ifade etti:
“Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşmeleri sürdürmek için Priştine’deyim. Bu benim, AB diyalog temsilcisi olarak yedinci ziyaretim, ancak bu sefer meslektaşım Escobar ile birlikte AB ve ABD’nin yan yana çalıştığı ve Kosova’nın diyalog süreci, Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerin normalleşmesi ve bölgenin geleceğine dair ortak bir vizyonu paylaştığı konusunda çok net bir mesaj vermek için buradayız. Bu nedenle, önümüzdeki haftalar ve aylar için planlarımızı tartışmak için bu iyi bir imkandı ve Cumhurbaşkanı ile Başbakan’la görüşmeye devam edeceğiz. Çarşamba gününe kadar burada kalacağız ve gelecekten ne beklememiz ile bu sürecin nasıl inşa edilmesinin gerektiğine dair daha net bir tabloya sahip olmayı ve tüm bunlar hakkında daha sonra bilgi vermeyi umuyorum.”

ABD’nin Batı Balkanlar Özel Elçisi Gabriel Escobar ise, ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığını güçlü bir şekilde desteklediğini ve ABD’nin Avrupa Birliği’nin yöneteceği diyalog sürecini destekleyeceğini söyledi.

ABD’nin Kosova’nın bağımsızlığını desteklediğini ve diyalogun AB tarafından yönetilmesi gereğine vurgu yapan Escobar, diğerleri arasında sözlerine daha şunları da ekledi:
“Amerikan açısından, ABD’nin Kosova’nın bağımsızlığını ve bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklediğini belirtmeliyim ve burada size, güvenilir bir ortak ile iyi bir dost olduğunuz için, teşekkür etmek istiyorum. Bölgeye gelince, muazzam fırsatlara sahip bir bölge bu, siz Avrupalısınız, tarihsel, ekonomik ve kültürel olarak Avrupalısınız ve Batı Balkanlar bölgesinin perspektife sahip olduğundan ve riskle hiçbir alakası olmadığından emin olmak için Avrupalı meslektaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Batı Balkan ülkeleri, tüm imkanlarıyla ve ikili ilişkilerde gördüğümüz her şeyle AB’nin bir parçası olma potansiyeline sahiptir ve tüm bunların diyalog yoluyla gerçekleştirileceğini umuyoruz. Diyalog süreci tam desteğe sahip ve AB tarafından yönetilmeli, çünkü konu AB ile ilgili, ancak AB’ye doğru ilerlerken ABD ile de yakın dost olmalısınız, çünkü bu bir transatlantik dostluğudur ve diyalog süreci ABD’nin tam desteğinde ve ABD’ye yakın olacak.”

/kosovahaber