SİYASET

AB Komisyonu Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya verilen sözlerin tutulmasını istiyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Batı Balkan ülkeleri Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın katılım müzakerelerinin başlatılması için kendilerinden istenen kriterleri yerine getirdiğini belirterek, “Şimdi sıra verdiğimiz sözleri tutmakta.” ifadelerini kullandı.

Leyen, 1 Ocak’ta AB Konseyi Dönem Başkanlığını devralan Hırvatistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Andrej Plenkovic ile görüştü.

AB Komisyonu heyetiyle gerçekleştirdiği temasların ardından Plenkovic ile ortak basın toplantısı düzenleyen Leyen, görüşmelerinde Hırvatistan’ın dönem başkanlığı boyunca üzerinde durulacak konuları ele aldıklarını aktardı.

Görüştükleri konular arasında Irak ve İran’daki gelişmelere karşı ortak bir AB görüşü ortaya konulması ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin katılım süreçlerinin de bulunduğunu belirten Leyen, “Önümüzdeki aylar Balkanlar ile ilişkilerimiz açısından oldukça önemli.” dedi.

Yeni katılım şartlarının, mayıs ayında Zagreb’de yapılacak zirve öncesi kamuoyuna tanıtılacağını söyleyen Leyen, “Yeni koşullar, Batı Balkan ülkelerinin yerine getirdikleri şart ve kriterleri etkilememeli. Arnavutluk ile Kuzey Makedonya katılım müzakerelerinin başlatılması için istenen kriterleri yerine getirdi. Şimdi sıra verdiğimiz sözleri tutmakta.” diye konuştu.