SİYASET

958 Memurun Ataması Yapıldı

En son düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında 2008 – 2015 yılları arasında Ohri Çerçeve Anlaşması’ndan hakça temsil ilkesi ile işe alınan ancak ataması yapılmayan 1600 memurdan 958 memurun ataması yapıldı. Yıllarda genç memurlar evlerinde oturarak maaş alıp, toplum ve devletlerine yararlı birer birey olmalarına müsade edilmiyordu. Kamu ve Bilişim Bakanı Damyan Mançevski evde oturan memurlardan 958’ni atadıklarını ifade etti. Ohri Çerçeve Anlaşması’nın uygulanmasından sorumlu olan sekreteryada kayıtlı olan işe gitmeyen devlet memurların en büyük bir bölümü İçişleri Bakanlığı, Vergi Daireleri ve Gümrük İdareleri’ne atandı. Buna göre 50 kişi İçişleri Bakanlığına, 39 kişi Vergi dairelerinde, 30 kişi Gümrük idaresinde, 28 kişi Kalkandelen’deki araştırma hastenesinde, 17 kişi Eğitim ve Bilim Bakanlığına atandı.

Konuyla ilgili Türk Demokratik Partisi  bir bildiri yayınlayarak,  geçmiş yıllarda 400 Türk gence iş imkanı sağladıklarını ve en son Başbakan Yardımcısı Hazbi Lika ile yürüttükleri görüşmelerde ve teker teker herbiri için atama yapılabilecek kurumları tespit ettikleri belirtilirken, THP’ye ithafen bazı tarafların kamuoyunu ”atamaları yapıldı” diye bilgilendirmesinin aksine memurlarımız henüz atanmamış ama konudan sorumlu Başbakan Yardımcısı ile Genel Başkanımızın ortak tespitleri sayesinde belirlenmiş olan yerlere en kısa sürede atanacaklarının da teminatını verebiliriz denildi.

Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim Türk Demokratik Partisi’nin yayınlamış olduğu bildiriye sosyal paylaşım sitesinden cevap verdi. Enes İbrahim, ” TDP yöneticileri hangi bakanlığın devlet memurlarını atadığını karıştırmış olmalı. İddia ettikleri görüşmelerle atamalar yapılmadı. Bakanların (Başbakan Yardımcıların) galiba görev alanları ve yetkilerini bilmiyorlar. Hatta TDP yöneticileri hala atamaların gerçekleşmediğini iddia ederek, bakanlar kurulunun almış olduğu karardan habersiz olduklarını kanıtladılar.
Dün bakanlar kurulunda 958 devlet memurunun ataması yapıldı. Yıllarca gençlere Miloşeviçin yapmadığını yapan siyasi oluşumlara (gençlere maaş verip, susturmak ve topluma hizmet ettirmemek) inat, kısa bir zaman diliminde 10 yıldır yapılmayanları biz yapıyoruz! Türk memurların parti üyeliklerine bakılmaksızın eğitim durumlarına göre atamalarını yaptık. Türk genci susturulmayacak, Türk memur devlet ve toplumuna hizmet edecektir. Üç beş kişi koltukta otursun diye siyaset yapanların durumu çok açık ve net”olarak düşüncelerini belirtti.