GÜNCEL

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Üsküp’te Kutlandı

Türkiye’nin Üsküp,  Büyükelçiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde resepsiyon verildi.

Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve eşi Cumhur Kara’nın davetlileri kapıda karşıladığı resepsiyona, Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Savunma Bakanı Radmila Şekerinska, milletvekilleri, Üsküp’te görev yapan çok sayıda büyükelçi ve diplomat, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Kara, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramını dost ve kardeşleriyle kutlamaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Türkiye ile Makedonya arasında, gücünü ortak tarih ve kültürden alan çok yönlü ilişkiler bulunduğunu dile getiren Kara, “Türk kökenli Makedonya vatandaşları ile ülkemizde yaşayan Makedonya kökenli Türk vatandaşları ülkelerimiz arasında gerçek bir kardeşlik köprüsü oluşturmaktadır.” diye konuştu.

Makedonya’yı Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda gönülden desteklediklerini kaydeden Kara, “Makedonya’nın NATO üyeliği aynı zamanda Balkanların istikrarının korunması bakımından da elzemdir.” dedi.